www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

Ground Master GM 403

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: Ground Master 400 Radar, © 2008 Thales

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: 2,9 … 3,3 GHz
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów:
Szerokość impulsu (τ):
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa:
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny: 470 km
Rozróżnialność w odległości: 200 m
Dokładność / Błąd określania: 50 m; 0,3°
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru: 6 Obr./min
MTBCF: > 3 500 h
MTTR:

Ground Master GM 403

Radar Ground Master 400 jest przedstawicielem trójwymiarowej rodziny radarów obrony powietrznej firmy ThalesRaytheonSystems z cyfrowym kształtowaniem wzoru anteny. Jest to radar szerokozakresowy, który oferuje detekcję celu od małej do bardzo dużej wysokości. Śledzenie celu obejmuje szeroki zakres celów, od silnie manewrujących celów taktycznych na małych wysokościach do niezwykle małych znaków celów bezzałogowych, które mogą być wyświetlane na dużą skalę w sytuacji powietrznej. GM 400 jest radarem AESA, który może być prowadzony z pozycji marszowej do pełnej gotowości operacyjnej w ciągu 30 minut przy stałej czteroosobowej załodze. System jest umieszczony w jednym kontenerze o wielkości standardowego kontenera 20 stóp i waży mniej niż 10 ton. Po rozmieszczeniu w jednej pozycji może być obsługiwany jako część sieciowego systemu obrony powietrznej jako w pełni zdalny czujnik.

Rodzina radarów GM 400 obejmuje radary GM 403 i GM 406, a nadajnik GM 406 ma dwukrotnie większą moc impulsową niż GM 403, co przekłada się na 20% większy zasięg. GM 406 jest przeznaczony przede wszystkim do instalacji stacjonarnej, GM 403 jako wersja przenośna.

Dla radaru określono dokładność dla pomiaru odległości 50 metrów, dla pomiaru kąta bocznego 0,3° oraz dla określania wysokości podano dokładność 2000 stóp (około 600 m) w odległości 100 NM (185 km). Rozdzielczość w odległości wynosi 200 m i 3° w kącie bocznym. W pracy mobilnej możliwa jest elektroniczna stabilizacja w zakresie od -6° do +5°. Radary mogą być obsługiwane zarówno lokalnie jak i zdalnie. Stanowią one integralną część niemieckiej sieci radarowej milRADNET.

Od rozpoczęcia produkcji seryjnej w 2008 r. radar był dostarczany do Kanady (2), Estonii (2), Finlandii (12), Francji (2), Indii (20), Malezji (1) i Słowenii (2) lub był przedmiotem umowy na dostawę. TRS w postaci Thales Deutschland we współpracy ze Steep GmbH (Bonn, dawniej SERCO) i EADS Deutschland GmbH (Unterschleissheim) został zakontraktowany na dostawę sześciu Ground Master 400s dla niemieckich sił powietrznych. Urządzenia te mają oznaczenie GM 406F (litera pochodzi od Fixed) jako wersje specjalnie przystosowane dla niemieckich sił powietrznych. Hensoldt jest odpowiedzialny za wyposażenie jednostek radarowych w radar wtórny MSSR 2000 I Program zamówień publicznych nazywa się Active Radar Detector for the Operational Command and Control Service (ARED) i jest wart około 100 milionów euro. Firmy TRS i Thales Deutschland skorzystają z usług lokalnych przedsiębiorstw niemieckich, aby zastąpić sześć przestarzałych MPR-ów, które zostały zainstalowane w latach siedemdziesiątych, GM 406F. Modernizacja została zakończona w 2015 roku.

Zbudowany na stałej wieży, pierwszy z sześciu GM 406F został oddany do użytku w Auenhausen (Westfalia). Druga jednostka znajduje się w Lauda-Königshofen (Baden-Württemberg). Trzecia z sześciu planowanych jednostek radarowych została przekazana niemieckim siłom zbrojnym na terenie Visselhövede. Kolejne urządzenia zostały zainstalowane w Brekendorf, Erndtebrück i Freising.