www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Kolekce radarových údajů

Ground Master GM 403

Popis radarové soupravy, takticko-technické charakteristiky

Obrázek 1: Ground Master 400 Radar, © 2008 Thales

Hlavní parametry radaru
Frekvenční pásmo: 2,9 … 3,3 GHz
Doba opakování impulsu (PRT):
Pulzní opakovací frekvence (PRF):
Šířka vysílacího impulsu (τ):
Doba příjmu:
Doba slepá:
Impulsní výkon:
Průměrný výkon:
Přístrojový dosah radaru: 470 km
Rozlišení rozsahu: 200 m
Přesnost měření rozsahu: 50 m; 0,3°
Šířka paprsku:
Počet zásahů cíle: 1 … 3
Otáčky antény: 6 ot/min
MTBCF: > 3 500 h
MTTR:

Ground Master GM 403

Radar Ground Master 400 je zástupcem rodiny 3D radarů protivzdušné obrany společnosti ThalesRaytheonSystems s digitálním tvarováním anténního obrazce. Jedná se o širokoúhlý radar, který zajišťuje vyhledávání cílů od nízkých až po velmi vysoké výšky. Získávání cílů pokrývá širokou škálu cílů, od vysoce manévrovatelných taktických cílů v malých výškách až po neobvykle malé cíle bezpilotních letounů, které lze zobrazit ve velkoplošném leteckém obrazu. GM 400 je radar AESA, který může být uveden z cestovního režimu do plné operační pohotovosti během 30 minut se čtyřčlennou základní posádkou. Systém je umístěn v jediném kontejneru o velikosti standardního 20stopého kontejneru a váží méně než 10 tun. Při nasazení v pozici může fungovat jako součást síťového systému protivzdušné obrany jako plně vzdálený senzor.

Řada radarů GM 400 zahrnuje radary GM 403 a GM 406. Vysílač radaru GM 406 má dvakrát větší impulsní výkon než radar GM 403, což má za následek o 20% větší dosah. GM 406 je primárně určen pro pevnou instalaci, GM 403 jako přenosná verze.

Uvádí se, že radar má přesnost 50 metrů pro měření dosahu, 0,3° pro měření bočního úhlu a 2000 stop (asi 600 m) pro určení výšky na vzdálenost 100 NM (185 km). Rozlišovací schopnost je 200 m při měření vzdálenosti a 3° při měření bočního úhlu. V mobilním provozu je možná elektronická stabilizace v rozsahu -6° až +5°. Radary lze ovládat místně i dálkově Jsou nedílnou součástí německé radarové sítě milRADNET.

Od zahájení sériové výroby v roce 2008 byly radary dodány do Kanady (2), Estonska (2), Finska (12), Francie (2), Indie (20), Malajsie (1) a Slovinska (2), případně jsou připraveny kontrakty na dodávky. Společnost TRS v podobě Thales Deutschland ve spolupráci se společnostmi Steep GmbH (Bonn, dříve SERCO) a EADS Deutschland GmbH (Unterschleissheim) získala kontrakt na dodávku šesti radarů Ground Master 400 pro německé letectvo. Jako speciálně upravené verze pro německé letectvo mají jednotky označení GM 406F (písmeno pochází z Fixed). Společnost Hensoldt je zodpovědná za vybavení radarů sekundárním radarem MSSR 2000 I. Nákupní program nese název Aktivní radarová detekce výbušnin pro operační velení a řízení (ARED) a jeho hodnota činí přibližně 100 milionů eur. Společnosti TRS a Thales Germany využijí služeb místních německých firem, které nahradí šest zastaralých radarů MPR lešených v 70. letech minulého století radary GM 406F. Obnova byla dokončena v roce 2015.

První ze šesti GM 406F, namontovaných na pevné věži, byl uveden do provozu v Auenhausenu (Westphalen). Druhá jednotka se nachází v Lauda-Königshofenu (Bádensko-Württembersko). Třetí ze šesti plánovaných radarových jednotek byla předána Bundeswehru v lokalitě Visselhövede. Další jednotky byly instalovány v Brekendorfu, Erndtebrücku a Freisingu.