www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Hava Savunma Radarı

AN/TPY-2

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: AN/TPY-2 THAAD Radarı

Resim 1: AN/TPY-2 THAAD Radarı (Kaynak: www.mda.mil)

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 8,55 ila 10 GHz
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 1000 km
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: statik
MTBCF:
MTTR:

AN/TPY-2

Raytheon firması ürettiği X-bandı (IEEE tanımlaması) veya I-bandı (NATO tanımlaması) „Radar Ailesindeki“ duyucu (sensor) deneyimine dayanarak Balistik Füze Savunma Sistemi (Ballistic Missile Defense System) ve Terminal Yüksek İrtifa Saha Koruma (Terminal High Altitude Area Defense, THAAD) silah sistemi için AN/TPY-2 (Army Navy/Transportable Radar Surveillance) radarını üretti. Bu radar çok uzun menzillerde ve uzaya kadar çok yüksek irtifalardaki balistik füzelerin algılanması, tanınması ve izlenmesi için özel olarak üretilmiş, çok yüksek güce sahip, taşınabilir bir radar sistemidir. Bu radar ABD nin ve müttefiklerinin balistik füzelerin tehdidine karşı oluşturulan Balistik Füze Savunma Sisteminde erken algılama sahasının büyüklüğü ve tehdit füzeleriyle baş etme kabiliyeti açısından hayati bir role sahiptir.

AN/TPY-2 radarı iki görev için geliştirilmiştir:

Bu radar toplam yüzeyi 9,2 m2 yi bulan, bir treylere monte edilmiş geniş bantlı bir Faz Dizi Antene sahiptir. Antendeki 72 adet yarıiletken teknolojisi ile üretilmiş Gönderici/Alıcı Modülü toplam 25344 adet anten elemanını besler. Anten çizgesinin yönlülüğü (directivity) ve biçimi bir Demet Biçimleme İşlemcisi ile yürütülür. Gönderim darbesi bir dâhili doğrusal frekans-modülasyonlu işaretdir.

Anten modülleri bir elektronik ünite ile çalıştırılmakta ve harici bir soğutma sistemi ile soğutulmaktadır. Elektronik ünite hem sistemin denetlenmesini sağlar, hem de balistik füzelerin fırlatmasından uçuş evresinin ortalarına kadar ki rotada hedefleri arama ve izleme gibi değişik radar modları için görev yapan uygun yazılımlara sahip radar işaret işlemcilerini içerir. Verilerin aktarılması ve iletişim fiber optik hatlar üzerinden yapılır. Radarın ve radara ait sistem bileşenlerinin savaş durumu esnasındaki güç ihtiyacı yaklaşık 2,1 MW kadardır.

AN/TPY-2 radar sistemi şu parçalardan meydana gelir:

  1. Faz Dizi Anten;
  2. Elektronik Ünite;
  3. 1.1 MW lık güç kaynağı;
  4. Aktif anten için harici soğutma ünitesi ve
  5. Atış Kontrol, Bakım ve İletişim için operatör konsollarının bulunduğu Operatör Kontrol Odası (kendi güç kaynağı ünitesi kullanır).

AN/TPY-2 radar sistemi 5 adet C-17 (Hercules) tipi kargo uçağıyla taşınabilir. Bu radar pratikte yeteneğini kanıtlamış bir radardır ve halen ABD, İsrail, Japonya ve Türkiye de Malatya Kürecik mevkiinde konuşlanmıştır.

AN/TPY-2 Radarın resimleri

Resim 2: Atış kontrol ve iletişim yürütüldüğü Taktik Operasyon İstasyonu (Tactical Operations Station, TOS) iç görünüşü
(Kaynak:www.mda.mil)

Resim 3: Bir THAAD sisteminin yerleşimi