www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

AN/TPY-2

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: Radar AN/TPY-2 THAAD

Rysunek 1: Radar AN/TPY-2 THAAD
(Źródło: www.mda.mil)

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: 8,55 … 10 GHz
(pasma X)
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów:
Szerokość impulsu (τ):
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa:
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny: 1000 km
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru:
MTBCF:
MTTR:

AN/TPY-2

Bazując na doświadczeniu zdobytym przy budowie „rodziny radarów” pasma X (oznaczenie IEEE) lub w pasma I (oznaczenie NATO), Raytheon zaprojektował radar AN/TPY-2 dla systemu obrony przed rakietami balistycznymi i systemu uzbrojenia Terminala High Altitude Area Defense (THAAD). AN/TPY-2 to wysokowydajny, przenośny system radarowy przeznaczony do wykrywania, śledzenia i identyfikacji pocisków balistycznych oraz do wykrywania ataków rakietowych na duże odległości i na bardzo dużych wysokościach, nawet w przestrzeni międzygwiezdnej. Radar odgrywa ważną rolę w tarczy antyrakietowej w ochronie Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników przed zagrożeniem rakietami balistycznymi oraz zapewnia wczesne wykrywanie i możliwość skuteczniejszego działania przeciwko nadlatującym rakietom.

AN/TPY-2 jest przeznaczony do dwóch misji:

Radar składa się z szerokopasmowej aktywnej anteny fazowej o łącznej powierzchni 9,2 m2 zamontowanej na przyczepie. Antena zawiera 72 moduły nadawczo-odbiorcze w technologii półprzewodnikowej, które łącznie dostarczają 25 344 elementy antenowe. Kierunek i kształt wzoru anteny jest przetwarzany cyfrowo przez procesor do formowania wiązki. Impuls nadawczy jest sygnałem o wewnętrznej liniowej modulacji częstotliwości.

Działanie anteny jest wspomagane przez komponent elektroniczny i zewnętrzny system chłodzenia. Komponent elektroniczny zawiera sterowanie systemem, jak również procesory sygnału radarowego z przystosowanym oprogramowaniem dla różnych trybów pracy radaru, takich jak wyszukiwanie celu i eskorta celu pocisków balistycznych w fazie startu i przejścia do fazy środkowej lotu. Kable światłowodowe są używane do transmisji danych i komunikacji. Radar i jego elementy składowe zużywają podczas działań bojowych łączną moc 2,1 MW.

W skład systemu radarowego AN/TPY-2 wchodzą następujące elementy:

  1. antena fazowa;
  2. komponent elektroniczny;
  3. komponent zasilający;
  4. zewnętrzny system chłodzenia dla anteny aktywnej; oraz
  5. miejsce pracy operatorów z konsolami do kontroli przeciwpożarowej, konserwacji i komunikacji (z własnym zasilaniem).

System radarowy AN/TPY-2 może być transportowany powietrzem przez maksymalnie pięć samolotów transportowych C-17 „Herkules”. Radar sprawdził się w praktyce i stacjonuje w USA, Izraelu i Japonii.

Galeria zdjęć z AN/TPY-2

Rysunek 2: Widok wewnętrzny jednej z dwóch taktycznych stacji bojowych (TOS) do kontroli i komunikacji pożarowej
(Źródło: www.mda.mil)

Rysunek 3: Pozycja THAAD