www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

AN/TPS-79

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: AN/TPS-79 skonfigurowany jako przenośny radar kontroli ruchu lotniczego D-RAPCON (© 2010 Lockheed Martin Corporation)

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: 2,7 … 2,9 GHz
(pasma S)
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów:
Szerokość impulsu (τ):
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa: 11 kW (21 kW)
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny: 110 km (60 NM) lub
148 km (80 NM)
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru: 6 lub 12,5 obr/min
MTBCF: > 1 300 h
MTTR:

AN/TPS-79 (MMSR)

AN/TPS-79 (Multi-Mission Surveillance Radar, MMSR) jest powietrznym radarem nadzoru średniego zasięgu przeznaczonym do zastosowań w obronie powietrznej, kontroli ruchu lotniczego i ochronie wybrzeża. Jest to standaryzowany radar 3D w technologii półprzewodnikowej, który ma budowę modułową. AN/TPS-79 ma uniwersalne zastosowanie i może być stosowany bardzo szybko na lądzie lub na morzu, jak również w transporcie lotniczym za pomocą śmigłowców C-130 „Transall” i CH-53. Czas montażu i demontażu wynosi 90 minut.

Radar wykorzystuje zmodyfikowaną antenę paraboliczną z falowodem podawanym monopulsująco, która generuje wzór anteny o cosecantnej charakterystyce kwadratowej o polaryzacji liniowej lub kołowej. Dodatkowa antena radarowa zintegrowana z anteną główną z kompatybilnością systemu Mode S eliminuje konieczność stosowania drugiej anteny. Główny system radarowy obejmuje zasięg od 60 do 80 mil morskich dla celów niespółpracujących, natomiast zintegrowany radar wtórny (dla celów współpracujących) obejmuje zasięg do 120 mil morskich.

Modernizacja jednostki bazowej AN/TPS-79 (zmodyfikowany nadajnik i antena, odbiornik cyfrowy i procesory danych radarowych) pozwala na wykorzystanie jej jako radaru kontroli ruchu lotniczego (ATCALS) we wdrożonym systemie kontroli podejścia D-RAPCON, zastępującym beznadziejnie przestarzałe AN/MPN-14K i AN/TPN-19. Ze względu na możliwą wyższą moc impulsu, radar może być używany zarówno do kontroli podejścia, jak i do zastosowań na trasie. Ze względu na wysoką dokładność może być również stosowany jako precyzyjny radar zbliżeniowy, zapewniając kontrolerom ruchu lotniczego kompaktowy, ale wszechstronny sprzęt ATC-, który może być stosowany we wszystkich warunkach klimatycznych.

Jak poinformowano w komunikacie prasowym, Lockheed Martin Overseas Corporation i rumuńskie Ministerstwo Obrony podpisały umowę na dostawę 17 systemów MMSR TPS-79(R), które jeszcze bardziej obniżą dolny próg nadzoru radarowego w kraju (jako tzw. gap fillers).

Galeria zdjęć AN/TPS-79

Rysunek 2: AN/TPS-79, zabudowany w zwłaszcza dla HMMWV- schronienie dla sprzętu zaprojektowanego przez pojazd
(© 2005 Lockheed Martin Corporation)

Rysunek 3: Podgląd broszury producenta

Rysunek 4: Podgląd przeglądu produktów