www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Kolekce radarových údajů

AN/TPS-79

Popis radarové soupravy, takticko-technické charakteristiky

Obrázek 1: AN/TPS-79 nakonfigurovaný jako přenosný radar řízení letového provozu D-RAPCON (© 2010 Lockheed Martin Corporation)

Hlavní parametry radaru
Frekvenční pásmo: 2,7 … 2,9 GHz
(S-Band)
Doba opakování impulsu (PRT):
Pulzní opakovací frekvence (PRF): staggered
Šířka vysílacího impulsu (τ): 5 µs und 120 µs
Doba příjmu:
Doba slepá:
Impulsní výkon: wahlweise 11 nebo 21 kW
Průměrný výkon:
Přístrojový dosah radaru: 110 km (60 NM) oder
148 km (80 NM)
Rozlišení rozsahu:
Přesnost měření rozsahu:
Šířka paprsku:
Počet zásahů cíle: 1 bis 4
Otáčky antény: 6 und 12,5 ot/min
MTBCF: > 1 300 h
MTTR:

AN/TPS-79 (MMSR)

Přehledový radar AN/TPS-79 Multi-Mission Surveillance Radar (MMSR) je přehledový radar středního dosahu určený pro aplikace v oblasti protivzdušné obrany, řízení letového provozu a pobřežní obrany. Jedná se o standardizovaný 3D radar v polovodičové technologii, který má modulární konstrukci. AN/TPS-79 je univerzálně nasaditelný a lze jej velmi rychle přesouvat po souši nebo po moři i letecky pomocí letounů C-130 „Transall“ a vrtulníků CH-53. Doba sestavení a demontáže je 90 minut.

Radar používá modifikovanou parabolickou anténu s monopulzní trychtýřovou anténou, která vytváří anténní diagram s kosekantní kvadratickou charakteristikou s lineární nebo kruhovou polarizací. Anténa sekundárního radaru, integrovaná do hlavní antény a kompatibilní se systémem Mode S, eliminuje obvyklé náklady na druhou anténu. Primární radarový systém pokrývá oblast s maximálním dosahem 60 až 80 námořních mil pro nespolupracující cíle, zatímco integrovaný sekundární radar (pro spolupracující cíle) pokrývá až 120 námořních mil.

Modernizace základní jednotky AN/TPS-79 (upravený vysílač a anténa, digitální přijímače a radarové datové procesory) umožní její použití jako radaru řízení letového provozu (ATCALS) v nasaditelném systému řízení přiblížení D-RAPCON, a nahradí tak beznadějně zastaralé jednotky AN/MPN-14K a AN/TPN-19. Díky možnému vyššímu pulznímu výkonu lze radar používat pro řízení přiblížení i pro traťové aplikace. Díky vysoké přesnosti jej lze použít i jako radar pro přesné přiblížení, čímž řídící letového provozu získají kompaktní, ale univerzální zařízení ATC-, které lze používat za všech klimatických podmínek.

Jak uvádí tisková zpráva, společnost Lockheed Martin Overseas Corporation a rumunské ministerstvo obrany podepsaly smlouvu na dodávku 17 systémů TPS-79(R) MMSR, které dále sníží podlahu radarového dohledu v zemi.

Fotogalerie systému AN/TPS-79

Obrázek 2: AN/TPS-79, umístěný ve speciálně navrženém přístřešku pro vybavení vozidla HMMWV.
(© 2005 Lockheed Martin Corporation)

Obrázek 3: Náhled na brožuru výrobce

Obrázek 4: Náhled na přehled výrobků