www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Hava Savunma Radarı

Protivnik-GE

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması
59N6-E radarı
(Büyütmek için tıklayınız: 330·500 piksel = 47 kByte)

Resim 1: Taşınabilir tip 3-boyutlu 59N6-E radarı

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: D-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ): yaklaşık 64 µs (darbe sıkıştırma)
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 500 km ye kadar
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı: 1 ila 3
Anten Dönüş Adedi: 5 ve 10 san
MTBCF:
MTTR:

Protivnik-GE

5. nesil, 3-boyutlu, çok amaçlı Protivnik-GE radarı (Rus adlandırması: 59N6-E, Kiril alfabesiyle: 59H6-E) hedefi algılar ve menzil, azimut- ve yükseklik açısını bir hava savunma kontrol komuta sistemine ya da bir En-route radarı olarak hava trafik kontrol merkezine aktarır. Bu radar Rusya Nishegorodsk kentindeki Radyo Mühendisliği Bilim Araştırma Enstitüsü (NNIIRT) tarafından geliştirilmiştir. Tüm sistem iki adet yarı-römork üzerine kurulmuş olup, bir tank yakıtla aktif çalışma menzili 600 km dir.

Radar, hem elektronik savaş, hem de karmaşık parazit koşulları altında bile tüm gereksinimleri yerine getirebilir ve hava sahası uçuş durumu bilgilerini başka bir aygıta gereksinim duymaksızın doğrudan hava savunma füze istasyonlarına veya avcı uçaklarına aktarabilir. 200 km yüksekliğe kadar tarama yapabilir, hatta yer yörüngesine yakın uyduları da algılayabilir.

Veriler, sayısal biçimde hem yüksek çözünürlüklü bir renkli ekranda, hem de bir sayısal haritada görüntülenebilir.

Faz Dizi Anten her bir azimut açısında, yükseklik açısı 0 - 45° arasındaki bir sektörü elektronik saptırma ile tarayan 18 ila 20 adet kısmi ışıma çizgesi (kalem demet) oluşturur. Kullanılan darbe sıkıştırma tekniği radara aktif gürültü sistemlerine karşı güçlü bir koruma sağlamaktadır. Anten sistemi bu 20 adet demetten alınan verileri 10 adet bağımsız alıcı kanalda işler. Bir alıcı kanalın arızalanarak devre dışı kalması halinde geriye kalan kalem demetler yeniden yapılandırılır (redundancy) ve böylece çalışma herhangi bir bilgi kaybı olmaksızın devam eder. Sistemin modüler yapısı sayesinde arızalı modüller radar istasyonunda bulundurulan yedekleri ile süratle değiştirilebilir.

Üretimi 1999 yılında olgunlaştı ve ülkenin hava savunma sistemine, hem de ordunun hava savunma gücüne büyük katkısı oldu. Bu radar aynı zamanda bir kriz yönetim sistemine hızla bağlanabilir.

Kaynak: pvo.guns.ru sitesinden çeviri
Foto: Collage