www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

Protivnik-GE

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne
59N6-E
(Kliknij aby powiększyć: 330·500px = 47 kByte)

Rysunek 1: Ruchomy radar 3D 59N6-E

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: pasma D
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów:
Szerokość impulsu (τ): 64 µs
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa:
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny: 500 km
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań: 1 - 3
Liczba obrotów anteny radaru: 5 i 10 s
MTBCF:
MTTR:

Protivnik-GE

Uniwersalny mobilny moduł radarowy 3D piątej generacji „Protivnik-GE” (nomenklatura rosyjska: 59N6-E Cyrylica: 59H6-E) jest przeznaczony do rozpoznania i pomiaru trzech współrzędnych pozycyjnych (odległość, kąt boku i wysokość), do stosowania w zautomatyzowanych systemach dowodzenia i kontroli obrony przeciwlotniczej lub jako radar pokładowy w kontroli ruchu lotniczego. Radar został opracowany w Instytucie Naukowo-Badawczym Techniki Radiowej w Niżejgorodsku (Rosja). Kompletny system jest zamontowany na dwóch naczepach i ma zasięg 600 km z jednym zbiornikiem napełniającym pojazd.

Jednostka radarowa spełnia wszystkie wymagania nawet w warunkach walki elektronicznej, nawet w skomplikowanej sytuacji zakłóceń i może przekazywać informacje o sytuacji w powietrzu bezpośrednio do stacji kontroli rakiet FLA lub samolotów myśliwskich bez dodatkowego wyposażenia. Przy możliwej wysokości rozpoznania do 200 km można wykryć nawet obiekty kosmiczne na orbicie okołoziemskiej.

Dane są wyświetlane w formie cyfrowej na kolorowym wyświetlaczu o wysokiej rozdzielczości, który może być również wykorzystany do wyświetlania mapy cyfrowej.

Antena z układem fazowym tworzy od 18 do 20 subdiagramów (belki ołówkowe) pod dowolnym kątem, które pokrywają kąt elewacji od 0 do 45° przy elektronicznym obracaniu. Kompresja impulsów zapewnia radarowi skuteczną ochronę przed aktywnymi zakłóceniami hałasu. System antenowy przetwarza te 20 wiązek w 10 niezależnych kanałach odbiorczych. W przypadku awarii jednego kanału odbiorczego, pozostałe 18 wiązek zostaje zreorganizowanych redundantnie, tak aby praca mogła być kontynuowana bez utraty danych. Zastosowanie standardowych modułów pozwala na szybką naprawę z zapasów części zamiennych przechowywanych w stacji radarowej.

Radar był gotowy do produkcji seryjnej w 1999 roku. Zwiększa on skuteczność obrony powietrznej kraju i armii, a także może być wykorzystywany w zarządzaniu szybkim reagowaniem kryzysowym.

Źródło: Tłumaczenie tekstu z pvo.guns.ru
Zdjęcie: Kolaż