www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Kolekce radarových údajů

Protivnik-GE

Popis radarové soupravy, takticko-technické charakteristiky
59N6-E
(klikni pro zvětšení:330·500px = 47 kByte)

Obrázek 1: 59N6-E mobiles 3D- Radar

Hlavní parametry radaru
Frekvenční pásmo: D-Band
Doba opakování impulsu (PRT):
Pulzní opakovací frekvence (PRF):
Šířka vysílacího impulsu (τ): ca. 64 µs (vnitropulsní modulaci)
Doba příjmu:
Doba slepá:
Impulsní výkon:
Průměrný výkon:
Přístrojový dosah radaru: do 500 km
Rozlišení rozsahu:
Přesnost měření rozsahu:
Šířka paprsku:
Počet zásahů cíle: 1 do 3
Otáčky antény: 5 a 10 s
MTBCF:
MTTR:

Protivnik-GE

Všestranná mobilní třísouřadnicová radarová stanice páté generace „Protivnik-GE“ (59N6-E) je určena ke zjišťování a vydávání souřadnic (vzdálenost, azimut, výška) vzdušných cílů při provozu v rámci systémů řízení protivzdušné obrany a systémů řízení letového provozu (ATC). Stanice byla vyvinuta v Nižněnovgorodském výzkumném ústavu radiotechniky (NNIIRT). Veškeré vybavení stanice "Opponent-GE" se vejde na dvě vozidla. Vysokou mobilitu radiolokátoru potvrdil 600 kilometrový pochod z Nižního Novgorodu do Žukovského na MAKS-97.

V podmínkách intenzivní radiové protiakce je lokátor schopen poskytovat informace pro navádění stíhaček a zaměřování protiletadlových raketových divizí současně bez dodatečného upřesňování. Výška zorného pole vzdušného prostoru je až 200 km, tj. stanice je schopna detekovat družice na nízké oběžné dráze v blízkém vesmíru.

Fázovaná anténní soustava stanice formuluje směrový obrazec v sektoru 0-45° a díky nadsvětelné úrovni bočních laloků automaticky zajišťuje vysokou ochranu lokátoru před rušením aktivním šumem. Výhody vysoce přesného měření souřadnic bylo dosaženo vývojem jedinečného fázovaná anténna antény s digitálním časoprostorovým zpracováním signálu. Jedná se o know-how společnosti NNIIRT.

Protivnik-GE kromě tří souřadnic určuje také čtvrtý parametr - radiální rychlost. To umožňuje odříznout falešné cíle. Celkem lokátor doprovází až 150 vzdušných objektů. V radaru je zajištěno vše pro úspěšnou detekci letadel páté generace.

Anténa radaru do značné míry určuje jeho účinnost a umožňuje, aby se vešel do jedné přepravní jednotky. Velikost antény je 5,5-8,5 metru, rychlost otáčení je 6 nebo 12 otáček za minutu. Tomu odpovídá doba výstupu dat za 10, resp. 5 sekund, což je dostatečné pro provoz na vysokorychlostní a vysoce manévrovatelné cíle. Letouny vyrobené technologií „stealth“, s efektivní odrazovou plochou menším než 0,1 metru čtverečního, stanice detekuje na vzdálenost až 200 km.

Všechny potřebné informace se digitálně zobrazují na tříbarevném širokoúhlém displeji s výhledem do všech stran a je možné mapovat terén.

Anténa stanice tvoří 20 stejných paprsků v 10 blocích. Radar zajišťuje automatické přizpůsobení stavu stanice: pokud jeden blok selhal, změní se koeficienty - paprsky se mírně rozšíří a 45° vzdušného prostoru se zobrazí nikoli 20, ale 18 paprsků. Celá oblast zobrazení je zachována, ale přesnost měření souřadnic cíle je mírně snížena a boční laloky jsou v rámci možností zvýšeny. Bojové práce pokračují.

Jednotná konstrukce radaru ve dvou pásmech snižuje náklady na náhradní majetek a pohonné hmoty a maziva.

Principy konstrukce radiolokátoru umožňují modernizaci základního radaru v dalších vlnových pásmech s cílem zlepšit výkon. Protivnik-GE byl koncipován jako hromadná stanice s vysokým výkonem. Využívá mezinárodní frekvenční pásmo 23 cm. V radaru je zabudován sekundární lokátor, který může poskytnout řízení letového provozu další možnosti získávání informací. Nejedná se pouze o systém identifikace „přítele či nepřítele“ pro potřeby protivzdušné obrany, sekundární lokátor bude také hlásit zásoby paliva, přijímat tísňové signály a další zprávy. První sériová stanice měla být vyrobena v roce 1999. Bude efektivně využívána v letectvu, silách protivzdušné obrany a protivzdušné obrany, silách rychlé reakce a Federální letecké službě.

Zdroj: pvo.guns.ru
Foto: Koláž