www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Hava Savunma Radarı

RAT-31 DL/M

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması
RAT-31 DL/M radarı
(Büyütmek için tıklayınız: 700·760 piksel = 27 kByte

Resim 1: SELEX RAT-31DL/M
3-boyutlu erken uyarı radarı

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: D-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 84 kW
Ortalama Güç: 2,5 kW
Aletli menzil: 470 km
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı: 1 ila 3
Anten Dönüş Adedi 6 ve 10 san
MTBCF:
MTTR:

RAT-31 DL/M

Alman Savunma Bakanlığı Tedarik Dairesi (BWB) 2005 yılı Ağustos ayında Hava Kuvvetlerinde kullanılmak üzere iki adet taşınabilir tip, D-bandında çalışan, 3-boyutlu, uzun menzilli RAT 31 DL/M model radarın alımı için Finmeccanica firmasının yan kuruluşu SELEX Sistemi Integrati firması ile bir anlaşma imzaladı. (RAT 31 DL/M açınımı: RAT İtalyanca Radar Avvistamento Terrestre (yerleşik gözetim radarı) sözcüklerinden gelir. D, D-bandını; L, uzun menzili; M, mobil yani taşınabilir olduğunu ifade eder.)

2007 yılında teslimatı beklenen ve yaklaşık 50 milyon Euro bedelli bu harcama Savunma Bakanlığı bütçesinden karşılanacaktır. SELEX Sistemi Integrati firması çok sayıda güçlü rakip arasından seçildi. NATO nun en son ACCS ölçüt ve standartlarını karşılayan, Savunma Bakanlığı Tedarik Dairesince sipariş edilen RAT 31 DL/M sistemi ailesinden olan bu radar bir NATO ülkesine yapılacak ilk teslimat olacaktır. RAT 31 DL/M radar sistemi, çok sayıda NATO/Avrupa ülkelerinde ve Avrupa dışı ülkelerde sabit veya taşınabilir versiyonları halen başarıyla kullanılan veya sipariş edilmiş olan RAT 31 DL/FADR (Fixed Air Defence Radar) sisteminde kullanılan teknoloji esas alınarak geliştirilmiştir. Kompakt D-bandı RAT-31 DL/M radar sistemi bir çok NATO üyesi ülkede başarılı olarak çalışan ve yüksek NATO standartlarına ve teknolojik seviyeye sahip RAT-31 DL radar sisteminden türetilmiştir.

RAT-31 DL/M radarı, A400M kargo uçağı ile taşınabilen, 20 ayaklık iki adet ISO taşımalığa (konteynıra) sığabilen katlanabilir bir antenden ve cihaz kabininden oluşur. Bu düzen ile herhangi bir vinç mekanizmasına gerek kalmadan sistem toplanabilir ve hazır olmayan başka bir mahalde ayrılabilir. Bu sayede sistemin hızla başka bir yere taşınması mümkün olur.

Katıhal tekniği ile üretilmiş tek darbeli, yüksek güce sahip faz dizi antenlerin yüzeyi 77 m² (11·7 m) olup, her satırında 52 dipol bulunan 42 satır ve her biri 2 kW gönderim gücüne sahip 42 adet gönderim/alım biriminden oluşur. Anten, kendi etrafında dakikada 6 kez dönmesi ile 360° lik tarama yapar. Antenin D-bandında çalışan 4 bağımsız demetinin yükseklik açıları faz kaydırma devreleri ile belirlenir. Radar 500 km menzil ve 30 km yüksekliğe kadar bir bölgedeki hedefleri algılayabilir ve izleyebilir ve 3-boyut özelliği sayesinde bunların menzil, yükseklik ve yön bilgilerini belirleyebilir. Bu radara bağlı ikincil radarın menzili 450 km dir.

Radarın resimleri RAT-31

Resim 2: RAT-31DL/FADR
3-boyutlu erken uyarı radarı

Resim 3: İzahname Önizleme