www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Hava Savunma Radarı

RAT-31 DL/M

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması
RAT-31 DL/M radarı
(Büyütmek için tıklayınız: 700·760 piksel = 27 kByte

Resim 1: SELEX RAT-31DL/M
3-boyutlu erken uyarı radarı

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: D-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 84 kW
Ortalama Güç: 2,5 kW
Aletli menzil: 470 km
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı: 1 ila 3
Anten Dönüş Adedi: 6 ve 10 san
MTBCF:
MTTR:

RAT-31 DL/M

RAT 31 DL/M (Radar Avvistamento Terrestre, D-Band, Long range, Mobile)) L-bandında (IEEE tanımlaması) veya D-bandında (NATO tanımlaması) çalışan uzun menzilli bir hava keşif radarıdır.

RAT-31 DL/M radarı, A400M kargo uçağı ile taşınabilen, 20 ayaklık iki adet ISO taşımalığa (konteynıra) sığabilen katlanabilir bir antenden ve cihaz kabininden oluşur. Bu düzen ile herhangi bir vinç mekanizmasına gerek kalmadan sistem toplanabilir ve hazır olmayan başka bir mahalde ayrılabilir. Bu sayede sistemin hızla başka bir yere taşınması mümkün olur. RAT-31 FADR (Fixed Air Defence Radar - Sabit Hava Savunma Radarı) sürümü ise bir sabit kurulum sürümüdür.

Katıhal tekniği ile üretilmiş tek darbeli, yüksek güce sahip faz dizi antenlerin yüzeyi 77 m² (11·7 m) olup, her satırında 52 dipol bulunan 42 satır ve her biri 2 kW gönderim gücüne sahip 42 adet gönderim/alım biriminden oluşur. Anten, kendi etrafında dakikada 6 kez dönmesi ile 360° lik tarama yapar. Antenin D-bandında çalışan 4 bağımsız demetinin yükseklik açıları faz kaydırma devreleri ile belirlenir. Radar 500 km menzil ve 30 km yüksekliğe kadar bir bölgedeki hedefleri algılayabilir ve izleyebilir ve 3-boyut özelliği sayesinde bunların menzil, yükseklik ve yön bilgilerini belirleyebilir. Bu radara bağlı ikincil radarın menzili 450 km dir.

Radarın resimleri RAT-31

Resim 2: RAT-31DL/FADR
3-boyutlu erken uyarı radarı

Resim 3: İzahname Önizleme