www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Hava Savunma Radarı

TRS-2215

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: Thomson TRS-2215 radarı, Thomson'un eski anten formu

Resim 1: Thomson TRS-2215 radarı, Thomson'un eski anten formu

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: S -bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı: 380 Hz (ortalama)
Gönderim Darbe Genişliği (τ): 3·13 µs (Darbe sıkıştırma: 0,2 µs)
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 700 kW
Ortalama Güç: 10 kW
Aletli menzil: 510 km
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı: β 1,5° (ε 1,3° - 3,6°)
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: 10 san
MTBCF:
MTTR:

TRS-2215

Fransız Hava Kuvvetlerinde kullanılan ve yükseklik bulucu SATRAPE radarının geliştirilmiş bir versiyonu olan bu radar 3-boyutlu olup, yükseklik tarama sistemi elektronik olarak denetlenir S bandında (IEEE tanımlaması) veya E/F bandında (NATO tanımlaması) çalışır.

Birincil radar anteni iki güç bölücü üzerinden beslenen ve bu sayede çıkartıcı- ve toplayıcı kanalların ortaya çıktığı doğrusal anten gruplarından oluşur. Her iki anten grubunda bulunan elemanlar dairesel polarizasyon kullanır. Bağımsız iki işaret alım hattının varlığı yükseklik açısının tek darbe tekniği uygulanarak tayin edilmesine imkan tanır. Işıma yönü, anten elemanları arasındaki sayısal faz kaydırıcılar ve bunlara ait besleme devreleri ile belirlenir.

Gönderici bir dizi güç yükselticiden oluşur, çıkış katı ise amplitrondur. Bu sayede tek darbe yöntemi uygulanabilir ve darbeden-darbeye frekans değiştirilebilir. Yani frekans-atak (frequency-agile) çalışma modu uygulanabilir.

Alıcı kanallar parazit koruma devreleri ve üç adet açı kontrol devresinden meydana gelir. Programlanabilir Hareketli Hedef Gösterge/Belirteç sistemi (MTI, Moving Target Indication) alt üç demetten alınan yansıma işaretlerini işler. Hedef çizit çıkarıcı (extractor) birincil ve ikincil radar verilerini çıkartır ve bu verileri takip eden bilgisayar kontrollü hedef tanıma sistemine aktarır. Bu hedef tanıma sistemi hem hedefin yüksekliğini hesaplar ve hem de giriş işaretleri içinden ilerde kullanılması faydalı olanları süzer. Cihaz, hedef verilerini uzaktaki kumanda merkezlerine aktarılmasını sağlayabilecek bir sayısal biçime dönüştürür. Bu merkezlerde, ekranlar ve radarların uzaktan kumanda edilebilmesini sağlayan kumanda masaları da bulunur.

TRS 2215 radarı Fransız Hava Gözetim Sistemi Strida (Système de traitement et de représentation des informations de défense aérienne) envanterinde yer almaktadır.

TRS 22xx radar ailesinin resim galerisi

Resim 2: TRS 2215, Thales'in yeni anteni

Resim 3: TRS 2230