www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

TRS-2215

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: Thomson TRS-2215

Rysunek 1:Thomson TRS-2215, starsza forma anteny od firmy Thomson

TRS-2215
(Kliknij aby powiększyć: 410·480px = 62 kByte

Rysunek 1: Thomson TRS-2215, starsza forma anteny od firmy Thomson

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: 2,9 … 3,1 GHz
(pasma S)
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów: ≈ 380 Hz
Szerokość impulsu (τ): 3 · 13 µs
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa: 700 kW
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny: 510 km
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny: β 1,5° (ε 1,3° - 3,6°)
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru: 10 s
MTBCF:
MTTR:

TRS-2215

TRS-2215 jest trójwymiarowym radarem obrony powietrznej z rodziny radarów pasmowych S (oznaczenie IEEE) lub pasmowych E/F (oznaczenie NATO) francuskich sił powietrznych. Zastosowano w nim elektroniczny przeskok wiązki w kącie nachylenia elewacji i został on opracowany na podstawie wyszukiwarki elewacji SATRAPE.

Antena radaru głównego składa się z dwóch pionowo ułożonych liniowych tablic antenowych, które są zasilane przez dwa rozgałęźniki mocy i tworzą w ten sposób kanał różnicowy i sumaryczny. Każda z dwóch matryc antenowych zawiera elementy promieniujące, które emitują promieniowanie spolaryzowane kołowo. Dwie osobne ścieżki odbioru umożliwiają realizację funkcji monopulsującej w kącie elewacji. Cyfrowo sterowane przesuwniki fazowe pomiędzy elementami anteny i odpowiednimi liniami zasilającymi sterują kierunkiem wiązki.

Nadajnik jest serią wzmacniaczy mocy. Jako stopień wyjściowy używa amplitrona. Pozwala to na zastosowanie kompresji impulsów i częstotliwości transmisji (zwinność częstotliwościowa), która różni się od impulsu transmisyjnego do impulsu transmisyjnego.

Kanały odbiorcze zawierają obwody ochrony przed zakłóceniami oraz trzy obwody sterowania kątowego. Programowalny system MTI przetwarza odbierane sygnały z trzech dolnych wiązek. Ekstraktor celu przetwarza sygnały radaru pierwotnego i wtórnego i przygotowuje je do późniejszego, kontrolowanego przez procesor rozpoznawania celu. To rozpoznawanie celu oblicza również wysokość docelową i filtruje użyteczne sygnały docelowe z sygnałów wejściowych do dalszego wykorzystania. Urządzenie generuje dane w formacie cyfrowym do transmisji ze ścieżek docelowych do zdalnego CRC. Monitory i wyświetlacze zawierają również elementy sterujące do zdalnego sterowania radarem.

TRS 2215 są zawarte w wykazie dostaw francuskiego systemu nadzoru przestrzeni powietrznej Strida (Système de traitement et de représentation des informations de défense aérienne).

TRS 2230

Ten sam radar z powiększoną anteną do ruchomej instalacji stacjonarnej jest produkowany pod nazwą TRS-2230. Może być całkowicie zdalnie sterowany z poziomu stanowiska dowodzenia.

Galeria zdjęć rodziny radarów TRS 22xx

Zdjęcie 2: TRS 2215, nowsza antena od Thales

Zdjęcie 3: TRS 2230