www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Hava Savunma Radarı

TRD-1211

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması
TRD-1211 radarı anteni
(Büyütmek için tıklayınız: 600·800 piksel = 157 kByte)

Resim 1: TRD-1211 radarı anteni

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: D-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı: 2857 µs
Darbe Tekrarlama Frekansı: 350 Hz
Gönderim Darbe Genişliği (τ): 20 µs
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 1,2 MW
Ortalama Güç: 9 kW
Aletli menzil: 350 km
Menzil Çözünürlüğü: 100 m
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı: 2,8°
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: 10 san
MTBCF:
MTTR:

TRD-1211

Bu 3-boyutlu uzun menzil radarı L-bandında (IEEE tanımlaması) veya D-bandında (NATO tanımlaması) çalışmaktadır. 350 km menzile ve 40 km yüksekliğe kadar tarama yapabilir ve burada ki hedefleri izleyebilir. Aynı anda 120 hedefin üç koordinatta (menzil, azimut ve yükseklik açılarında) ölçümlerini yapabilir.

Üst gönderim anteninin ışıma diyagramı kosekant-kare biçimlidir ve alt antenin ışıma diyagramında sekiz adet dar kademeli demetler bulunmaktadır. Işıma diyagramının yatay taraması mekanik ve düşeyde ise elektronik olarak yapılır. Alım hattında tek darbe yöntemi ile çalışan sekiz adet alıcı kanal bulunmaktadır. Gönderim darbe uzunluğu 20 µs olup, doğrusal frekans modüle (LFM, Linear Frequency Modulated) edilmiştir. Darbe sıkıştırması sayesinde yansıma işaretli 0,4 µs ye kadar sıkıştırılır.

TRD-1211 radarı üç adet ana modülden ve bir besleme ünitesinden oluşur. Radar ISO standartlarına uygun konteynırlara yerleştirilerek kamyonlarla taşınabilir.

TRD-1211 radarı hava savunma sistemleri için veri sağlar. Bu radar uçuş durumu verilerini operasyon merkezine sayısal olarak orta hıza sahip radyo- veya iletim hatları vasıtasıyla aktarır.