www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

TRD-1211

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne
TRD-1211
(Kliknij aby powiększyć: 600·800px = 157 kByte)

Rysunek 1: Antena radaru TRD-1211

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: 1215 - 1400 МГц
(pasma D)
Okres powtarzania impulsów: 2 857 µs
Częstotliwość powtarzania impulsów: 350 Hz
Szerokość impulsu (τ): 20 µs
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa: 1,2 MW
Moc średnia: 9 kW
Zasięg instrumentalny: 350 km
Rozróżnialność w odległości: 100 m
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny: 2,8°
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru: 10 s
MTBCF:
MTTR:

TRD-1211

TRD-1211 (Trójwspołrzędny Radar Dalekiego Zasięgu) to radar dalekiego zasięgu opracowany przez producenta Przemysłowego Instytutu Telekomunikacji (Polska), który działa w paśmie L (oznaczenie IEEE) lub w paśmie D (oznaczenie NATO). Może wykrywać i automatycznie śledzić cele znajdujące się w odległości do 350 km i na wysokości do 40 km. Mierzy on wszystkie trzy współrzędne (odległość, kąt boku i wysokość) do 120 celów.

Górna antena nadawcza tworzy cosecantny kwadratowy schemat nadawczy, a dolna antena odbiorcza tworzy osiem wąskich schematów odbiorczych rozłożonych na wysokość. Schemat jest obracany w poziomie przez obrót mechaniczny i w pionie przez elektroniczne kształtowanie wiązki. Ścieżka odbiorcza podzielona jest na osiem kanałów, które działają według metody monopulsacyjnej. Impuls nadawczy ma długość 20 µs i jest liniowo modulowany częstotliwością (LFM). Kompresja impulsowa kompresuje sygnał echa do 0,4 µs.

TRD-1211 składa się z trzech głównych zespołów i zasilacza. Może być transportowany kilkoma samochodami ciężarowymi wyposażonymi do transportu kontenerów zgodnie z normą ISO.

TRD-1211 jest źródłem danych dla systemów obrony powietrznej. Dostarcza on informacji o sytuacji w powietrzu, które mogą być przekazywane do CRC za pomocą cyfrowych połączeń radiowych lub przewodowych o średniej gęstości transmisji danych.