www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Hava Savunma Radarı

Martello S 743

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması
Marconi Martello 743-D radarı
(Büyütmek için tıklayınız: 800·891 piksel = 145 kByte

Resim 1: Marconi „Martello“ 743-D taşınabilir tip, uzun menzilli, 3- boyutlu radarı

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: D-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç:
Aletli menzil:
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF:
MTTR:

Martello S 743

Faz dizi antenler lazerle son derece hassasiyetle kesilmiş, üst üste dizili, yatay doğrusal anten sıralarından meydana gelir. Her bir grubun kendine özgü bir alıcısı vardır. Her bir anten elemanının fazı ve genliği hassasiyetle kontrol edilerek yan lobların oldukça küçük seviyede tutulması sağlanır. Anten alanı, faz kontrolüyle keskin ışıma demetlerinin oluşmasını sağlayan, katıhal teknolojisi ile üretilmiş gönderici modülleri tarafından beslenir.

Antenin her bir dönüşünde, her yükseklik açısı taranır ve böylece kademeli bir kosekant-kare ışıma diyagramı meydana gelir. Üst üste örtüşen bireysel diyagramlar tek darbe yöntemi ile işlenerek gerekli minimal isabet oranı sağlanır.

Modern bilgisayar tekniği ile çalışan işaret işlemcisi, otomatik güncellenen parazit yansıma haritasına (clutter map) bağlı olarak, parazit yansımaların bastırılması için farklı parazit modlarında anahtarlama yapar. Doppler frekans tekniği ile, menzil anma değerlerinde azalma olmaksızın, kombine parazit türleri bastırılabilir. Bu işaretlerinin işlenmesi çok sayıda, paralel çalışan işlemcilerle gerçekleştirilir.

Bir yerleşik otomatik test yordamı (BITE) ile arızalanan modül tanınır ve yedeği (redundant unit) devreye sokulur.

Mod 4 ile çalışan bir tümleşik (integrated) ikincil radar, sayısal radarlarda olduğu gibi, birincil ve ikincil radar verilerinin ilintilendirilmesini (correlation) sağlar. Daha sonra bu veriler kumanda merkezine aktarılır.

(Aynı anten INDRA firmasınca bir IFF/SIF anteni ile tamamlanmıştır. Bu anten İspanyol „Lanza” radarında kullanılmaktadır.)