www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Hava Savunma Radarı

Martello S 723

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: Marconi „Martello“ 3-boyutlu radarı

Resim 1: Marconi „Martello“ 3-boyutlu radarı

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: D-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı: 250 Hz
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 132 kW
Ortalama Güç: 5 kW
Aletli menzil: 500 km
Menzil Çözünürlüğü: 185 m
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı: 1,6°
Bir Dönüşteki İsabet Oranı: 1 ila 4
Anten Dönüş Adedi: 10 san
MTBCF:
MTTR:

Martello S 723

Marconi firmasınca üretilen S 723 tipi radar dünya çapında askeri operasyonlarda yaygın olarak kullanılan uzun menzilli, 3-boyutlu, taşınabilir, L-bandında (IEEE tanımlaması) veya D-bandında (NATO tanımlaması) çalışan bir radardır.

Anten, 40 adet doğrusal ışıma elemanı bulunan, yükseklik açısında kademeli faz dizi antenlerden meydana gelir ve tüm sistem dakikada 6 defa kendi etrafında döner. Her bir doğrusal ışıma grubu kendine özgün bir transistörlü gönderici modülü tarafından sağlanan yüksek frekanslı enerji ile beslenir. Bu gönderici modülü, düşey tarama yönünü belirlemek üzere, bir faz kaydırma devresi vasıtasıyla merkezi frekans üreteci tarafından beslenir.

Her bir ışıma elemanı grubu, alınan yansıma işaretinin kuvvetlendirildiği ve bir ara frekansa düşürüldüğü kendine özgü bir alıcıya sahiptir. Bu 40 adet alıcının çıkışları, 6 adet yükseklik açısı bölgesini ayırmak üzere 6 adet paralel işaretde birleştirilir. Bu altı yükseklik açısı bölgesi azami 20° lik yüksekliğe sahip bir kosekant-kare ışıma diyagramı meydana getirir.

Muhtelif eşik-değer (threshhold) ve mantık devreleri ile altı adet kanalın çıkışı, aktif ve pasif parazit işaretleri etken olarak bastırılarak, en iyi uçuş durumunu sağlamak üzere işlenirler ve bağlı bulundukları görev kontrol merkezindeki klasik ekranlarda (PPI) görüntülenirler.

Yükseklik verilerinin hesaplanması ve yanıt telegramları ile ilintirilmesi yine işlemcide gerçekleştirilir. Bir diğer çıkış işaretli ise, uçuş durumunu uzak kumanda merkezleri için seri veri formatı sağlar.


Resim 2: Martello S 723 radarı blok şeması

Martello S 723 radarı blok şeması
Resim 2: Martello S 723 radarı blok şeması