www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Hava Savunma Radarı

Master-T

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması
Thomson Master-T radarı
(Büyütmek için tıklayınız: 800·600 piksel = 101 kByte

Resim1: Thomson Master-T radarı
© Fotoğraf Thomson CSF Hava Komuta ve Kontrol Sistemleris

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: S-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 445 km
Menzil Çözünürlüğü: 15 m
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: 10 s
MTBCF:
MTTR:

Master-T

Taktik 3-boyutlu hava sahası gözetim radarı Master-T, Thomson firmasınca geliştirilmiş, sabit seçenek (variant) Master M radarı ve daha küçük bir versiyon olan çok işlevli (multi-functional) Master A radarı gibi S- bandı (IEEE tanımlaması) veya E/F bandı (NATO tanımlaması) radar ailesi içinde yer alan, ancak klasik taşınabilir bir hava savunma radarıdır.

Faz dizi anten dakikada 6 defa kendi etrafında döner ve 35 faz kaydırıcı ve birbiri üzerine yerleştirilmiş 35 adet anten grubu ile yükseklik açısı ölçümü için, tarama işlemi yapan elektronik olarak kumanda edilen ışın demetlerini üretir. Çok sayıda kalem biçimli demetlerle yaklaşık 30 km yüksekliği kaplayan kosekant-kare ışıma diyagramı yaratılır. İşaret alım evresinde tek darbe yöntemi kullanılır.

Gönderici katı hal tekniği ile imal edilmiştir ve bunun sonucu olarak darbe sıkıştırma yöntemi kullanılır. Radar veri işleyicisi kosekant-kare diyagramı ile algılanamayan, 70° yükseklik açısı ve 350 km yatık menzil alanı içinde bulunan taktik balistik füzelerin algılanabilmesini, kimliğinin tanınmasını ve izlenmesini sağlayan bir özel kanala sahiptir.

Radar istasyonu kolaylıkla taşınabilir ve 4 elemanla yaklaşık 30 dakikada kurulabilir. Tüm sistem iki adet C 130 kargo uçağı veya Chinook helikopterler ile taşınabilir. Kara nakliyesi için iki adet 10 tonluk kamyon yeterlidir.

Master-T Radarın resimleri
Thomson Master-T