www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Kolekce radarových údajů

AN/TPS-71 (ROTHR)

Popis radarové soupravy, takticko-technické charakteristiky

Obrázek 1: Anténní pole pro příjem má délku 2,6 km.

Obrázek 1: Anténní pole pro příjem má délku 2,6 km.

Hlavní parametry radaru
Frekvenční pásmo: 5 … 28 MHz
Doba opakování impulsu (PRT):
Pulzní opakovací frekvence (PRF):
Šířka vysílacího impulsu (τ):
Doba příjmu:
Doba slepá:
Impulsní výkon: 200 kW
Průměrný výkon:
Přístrojový dosah radaru: 926 − 2  963 km
Rozlišení rozsahu:
Přesnost měření rozsahu:
Šířka paprsku:
Počet zásahů cíle:
Otáčky antény:
MTBCF:
MTTR:

AN/TPS-71 (ROTHR)

AN/TPS-71Relocatable Over-The-Horizon Radar (ROTHR) „přemístitelný radar nad obzorem“ je pozemní taktický bistatický vysokofrekvenční (VF) radar nad obzorem (zpětný rozptyl), který je schopen zjišťovat pozice raket i lodí na podporu taktických formací. Podle volby operátora může být systém použit k veškerému sledování a sledování cílů v určité oblasti zvláštního zájmu nebo v této oblasti k vyhodnocení síly útočící síly. Nasazení systému ROTHR zahrnuje vysílače, přijímače a řídicí centrum, které jsou instalovány ve standardních kontejnerech. Tyto kontejnery lze snadno přepravit na nové místo po zemi, po moři nebo letecky. Přemístění se netýká anténních polí s přívodními kabely. Nová místa musí být již připravena s hotovými anténními soustavami.

Systém ROTHR se musí neustále přizpůsobovat měnícím se ionosférickým podmínkám. Tyto podmínky objasňují speciální měřicí radary, které měří výšku odrazné vrstvy v ionosféře. Díky těmto měřením se radar může přizpůsobit měnícím se ionosférickým podmínkám ve dne, v noci nebo v kteroukoli roční dobu.

Radar se skládá ze tří nezávislých částí: vysílače, přijímače a řídicího centra. Pozice vysílače a přijímače jsou umístěny ve vzdálenosti 92 až 185 km. Poloha vysílače zajišťuje osvětlení elektromagnetickými vlnami na povel řídicího centra. Je také zodpovědná za provoz dalších měřicích radarů. Vysílač je vyroben polovodičovou technologií a vysílá výkonem přibližně 200 kW ve frekvenčním pásmu od 5 do 28 MHz v sektoru širokém přibližně 64° až do vzdálenosti 926 až 2 963 km. Rozlišení na vzdálenost je možné díky modulaci vysílaného signálu na 25 kHz. Frekvence, kterou je signál vysílán, závisí na podmínkách v ionosféře. Anténní pole pro příjem má 372 párů zářičů rozmístěných na délce 2,58 km. Musí být od sebe vzdáleny s přesností menší než 4 cm a od jednoho konce k druhému. Každý pár antén má vlastní přijímač a vlastní analogově-digitální převodník. V poloze přijímače se vytvářejí elektronicky otočné přijímací obrazce. To se provádí v signálovém procesoru, který rovněž počítá vzdálenost, vyhodnocuje dopplerovské frekvence a generuje cíle. Zjištěné cíle jsou spolu s nezpracovanými daty a signály z měřicích radarů odesílány do řídicího centra k dalšímu vyhodnocení.

ROTHR zajišťuje průzkum a doprovod cílů v řadě sektorů nazývaných „osvětlovací zóny“, „Dwell Illumination Regions“ (DIRs), které vybírá operátor. Systém může sledovat až 12 takových DIR najednou a soustředit svůj vysílací výkon do každého sektoru až na 49 sekund. Systém ROTHR může pracovat i v multiplexu s časovým dělením, takže lze sledovat letadla i lodě současně.

Řídicí centrum je nervovým centrem systému a je zodpovědné za zpracování odražených informací o cíli. V tomto středisku komunikují uživatelé se systémem prostřednictvím pracovních stanic s obrazovkou, které jsou řízeny podsestavou pro zpracování dat. Systém pracuje převážně automaticky, ale v případě potřeby lze automatiku ručně zrušit. Řídicí centrum lze ovládat buď společně na jedné z pozic, nebo samostatně prostřednictvím satelitního rádiového spojení. Druhá možnost konfigurace vede k výraznému snížení nákladů na provoz a údržbu, protože uživatelé radaru jej mohou obsluhovat na dálku ze vzdálených míst.

Fotogalerie AN/TPS-71

Obrázek 2: Poloha vysílače

Obrázek 3: Vysílací anténa