www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Hava Savunma Radarı

ALTAIR

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: ARPA Uzun-Menzil İzleme ve Ölçüm Radarı (ARPA Long-Range Tracking and Instrumentation Radar, ALTAIR), Marshall Adaları Kwajalein Atolü
(9°23'43.451" N   167°28'46.023" O)

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 155–162, 422 MHz
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı: 300 Hz
Gönderim Darbe Genişliği (τ): 80 μs
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 5 MW
Ortalama Güç: 120 kW
Aletli menzil:
Menzil Çözünürlüğü: 20 m
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı: 1,1° (UHF)
2,8° (VHF)
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF:
MTTR:

ALTAIR

ARPA Uzun-Menzil İzleme ve Ölçüm Radarı ALTAIR (ARPA Long-Range Tracking And Instrumentation Radar) çok hassas, geniş bantlı ve tam evreuyumlu bir ölçüm- ve hedef izleme radarıdır. ALTAIR, VHF ve UHF- bandında karakteristik hedef verilerin toplanması ve kaydedilmesi sırasında muhtelif çalışma modlarını destekler. Bu radar uzay derinliklerinde görev yapan radar sensör ağının bir parçasıdır.

ALTAIR özel ölçme görevleri yapmak üzere 1969 yılında tesis edildi. Radara 1982 yılında intra-darbe modülasyonlu muhtelif dalga biçimleri eklendi ve böylece uzay derinliklerinde ölçüm yapabilmesi sağlandı.[1] Radar iki frekans bölgesinde çalışmaktadır: VHF (155–162 MHz) ve UHF (422 MHz). Bu radar 42 m çapında büyük bir parabolik yansıtıcı kullanır ve VHF-frekanslarını bu birincil odağa yönlendirir. UHF-frekansları için VHF-frekanslarının geçebildiği frekanstan bağımsız 5,5 m çapında bir Cassegrain-yansıtıcı kullanır.[2]

ALTAIR işaretleri VHF-bandında tek darbe yöntemi[3] kullanarak sağ-dairesel polarizasyonla (right-circular) yollar. Alımda hem sol-dairesel (left-circular) polarizasyonlu işaret toplamı, hem de sağ-dairesel işaret toplamı, sol-dairesel işaret farkı ve sağ-dairesel çapraz polarizasyonlu işaret toplamı kaydedilir. Bu dört ölçme kanalıyla hedeflerin 3-boyutlu konumları ve etkin yansıtırlık yüzeyi ile geçiş-zamanının (run time) bir fonksiyonu olarak göreli hızları belirlenebilir. ALTAIR, VHF ve UHF bantlarında 32 adede kadar hedefi izleyebilir. VHF ve UHF bantlarındaki bu eşzamanlı izleme sayesinde elektromanyetik dalgaların iyonosferdeki yayılımı sırasında ortaya çıkan bozunumlar eşzamanlı düzeltilebilmekte ve daha hassas bir ölçüm elde etmek mümkün olmaktadır.[2]

ALTAIR in gücü ve anten kazancı yatık menzilde yaklaşık 40 000 km den daha uzak yörüngede seyreden yere-eşzamanlı uyduları (geosynchronous satellites) izlemeye yetmektedir.

ALTAIR Radarın resimleri

Resim 2: Bu resim Wikipedia da sıkça kullanılmasına karşın beraberinde bir açıklama yer almamaktadır.

Kaynaklar:

  1. Melvin L. Stone and Gerald P. Banner: ”Radars for the Detection and Tracking of Ballistic Missiles, Satellites, and Planets”
    in Lincoln Laboratory Journal, Volume 12, Number 2, 2000, S.217 (online PDF)
  2. S. Close, S. M. Hunt, F. M. McKeen, and M. J. Minardi: “Characterization of Leonid meteor head echo data collected using the VHF-UHF Advanced Research Projects Agency Long-Range Tracking and Instrumentation Radar (ALTAIR)”, MIT Lincoln Laboratory, Lexington, Massachusetts, USA, in RADIO SCIENCE, VOL. 37, NO. 1, 1009, 10.1029/2000RS002602, 2002 (online PDF)
  3. Timothy D. Hall, Gary F. Duff, and Linda J. Maciel: “The Space Mission at Kwajalein” in in Lincoln Laboratory Journal, Volume 19, Number 2, 2012, S.48 (online PDF)