www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri

Sükunet Konisi

Resim 1: Radarın tam üzerindeki sükûnet konisi

Der tote Trichter genau über dem Radar

Resim 1: Radarın tam üzerindeki sükûnet konisi

Sükunet Konisi

Arama radarları, Hava Gözetim Radarlarında olduğu gibi, konuşlandıkları hava alanının tam üstündeki oldukça yüksek irtifalarda uçan hedefleri algılayamazlar. Bu bölge Sükûnet Konisi (Dead Funnel) ya da Ölü Bölge olarak adlandırılır. Bu koninin boyutları radar anteninin en büyük yükseklik açısına bağlıdır. Anten kendi etrafında dönerken, sivri ucu antenin bulunduğu noktanın hemen tepesinde olmak üzere, ters çevrilmiş bir koni çizer.

Çoğu radar setlerinde, hedefin uçtuğu yükseklikteki söz konusu bu koninin yatay kesitiyle ortaya çıkan dairenin yarıçapı, uçuş yüksekliğinin yaklaşık iki katıdır. Yani, 3 km yükseklikte bir uçan hedef ancak 6 km den algılanabilir. Çok yükseklerde uçan uçaklarda ortaya çıkan bu sorun, bir radar ağına (örneğin, MilRadnet gibi) bağlı bir diğer komşu radar tarafından algılanır ve söz konusu radarın ekranında görüntülenebilir.

Bu kavram benzeri şekilde Uçağa Takılı Yana Bakan Radarlarda da (Side Looking Airborne Radar, SLAR) kullanılır. Ancak burada, uçuş yönündeki bir bölge Sükûnet Konisi olarak adlandırılır.