www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri

Sözde-görüş Menzili

Elektromanyetik dalgalar hemen hemen ışık ışınları gibi davranırlar ve optik kuramlarına göre hesaplanırlar. Işık bir elektromanyetik dalga olarak kabul edildiğinden bu durum çokta şaşırtıcı değildir. Arada ki fark frekans değerlerinde yatmaktadır; ışık frekansları radar bandında ki elektromanyetik dalgaların frekanslarından çok daha yüksektir.

Sözde-görüş menzili, daha düşük frekansların daha etkin kırınımı nedeniyle optik görüş menzilinden biraz daha fazladır. Keza radar ufku optik ufuktan daha alçakta kalır. Bir kaç ağacın optik ufku körletmesine karşılık elektromanyetik dalgalar bunların içinden geçerek yollarına devam edebilirler.

Daha yüksek bir yere kurulu istasyon ile yükseltilmiş bir anten direğinden aynı sonuçlar alınır. Çünkü yer yüzeyinin kıvrımı nedeniyle menzil üzerindeki köreltici nesneler ufuk çizgisinin altında kaybolurlar.

Aşağıda ki diyagramda bir yaklaşık hesaplama formülü ile 25 m yükseğe kurulu bir radar anteni ile alçaktan uçan nesnelerin görülebilirliği verilmektedir (yer yüzünde başkaca engeller olmadığı varsayılarak).

Resim 1: Sözde-görüş menzili

Resim 1: Sözde-görüş menzili

Resim 1: Sözde-görüş menzili