www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri

Van Atta Dizisi

Resim 1: Gelen dalga (kırmızı) ve geriye yayılan dalga (mavi) ile pasif doğrusal Van Atta dizisi

Resim 1: Gelen dalga (kırmızı) ve geriye yayılan dalga (mavi) ile pasif doğrusal Van Atta dizisi

Van Atta Dizisi

Van Atta Dizisi, düz bir tasarımda uygulanabilen bir elektronik geri-yansıtıcıdır. Dizi, bir köşe yansıtıcıdan daha büyük bir açıklık açısına sahiptir, ancak sahip olduğu bant çok dardır. Bir dizi temel anten elemanından (örneğin, dipoller veya yama antenlerden) oluşur. Bunlar aynı uzunluktaki hatlarla plakanın arka yüzünde simetrik olarak bağlanmıştır. Bu, gelen dalgayı ilk alan anten elemanının, zıt konumlanmış anten elemanınca sonradan alınan işaretin en son iletmesini sağlar. Böylece, bir Faz Dizi Antende olduğu gibi, ışının gelen dalga yönünde dönmesine neden olur.

Resim 2: Baskılı devre teknolojisini kullanan bir Van Atta dizisinin temel gösterimi (kablo uzunlukları uyarlanmamıştır)

Resim 2: Baskılı devre teknolojisini kullanan bir Van Atta dizisinin temel gösterimi (kablo uzunlukları uyarlanmamıştır)

Bir pasif Van Atta Dizisinin Etken Yansıtırlık Yüzeyi:

(1)

  • σ = Etken Yansıtırlık Yüzeyi
  • n = Anten elemanlarının sayısı
  • λ = Radarın dalga boyu

Bant genişliği, kullanılan anten elemanlarının bant genişliği ile sınırlıdır. Anten elemanları destekliyorsa bir ">dairesel polarizasyon mümkündür. Yama antenler o zaman iki kat daha fazla bağlantı hattı gerektirir, bu ancak çok katmanlı baskılı devre kartları ile mümkündür. Tüm ışıyıcı (radiators) grupları da anten elemanı olarak kullanılabilir. Merkezi simetrik kablolama ile bir yüzey dağılımı da mümkündür (bkz. Resim 2). Bu, gelen dalgayı yalnızca azimut açısında değil, aynı zamanda yükseklik açısında da saptırır.

Resim 3: 4 anten elemanlı aktif Van Atta Dizisi

Resim 3: 4 anten elemanlı aktif Van Atta Dizisi

Van Atta Dizileri, kablo bağlantılarına yükselteçler eklenmesi ile aktif olarakta kullanılabilir. Bunun için pasif seçimde çift yönlü olarak kullanılan kabloların yönleri sirkülatörlerle bölünmeli veya ayrı anten alanları kullanılmalıdır.

Aktif Van Atta Dizileri gizleme ve aldatma için kullanılabilir. Örneğin, yükselteçlerdeki ilave karıştırıcılar, yansıyan işareti modüle etmek ve örneğin, tarama radarı için çok yüksek bir radyal hızı veya radardan uzaktaki bir uçuşu benzeştirmek (simulate) için kullanılabilir. Daha sonra pasif olarak yansıyan yankı işaretlerine zıt bir faz konumunu yaymayı ve böylece gizlenecek nesnenin etken yansıtıcı yüzeyini azaltmayı mümkün kılan ilave faz kaydırıcılar da kullanılabilir.

Hughes araştırma laboratuvarlarının teknik direktörü Lester Clare Van Atta (18 Nisan 1905 - 16 Mart 1994), bu geri-yansıtıcının mucidi ve isim babasıydı. Bunun için 1955 yılında patent başvurusunda bulundu. Patent 1959'da kabul edildi.