www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri

Dalga Kılavuzu Sonlandırma Dirençleri

Sonlandırma Dirençleri

Resim 1: Bir sonlandırma direncinin kesiti

Dalga kılavuzu sonlandırma elemanı (Dummy Load) enerjinin iletkenler üzerinden iletildiği bir sistemde önemli bir koruyucu elemandır. Dalga kılavuzu sonlandırması, dalga kılavuzunun ilgili empedansına uyarlanmış ve duran dalgaların oluşmasını önleyen omik dirençli bir yüktür.

Bir dalga kılavuzundaki enerjinin uzaya ışıması istenmezse, bu dalga kılavuzunun sonu bir etken direnç gibi davranan sonlandırma elemanı ile yüklenmelidir. Bu, genellikle birkaç dalga boyu uzunluğunda olan ve örneğin, grafit-kum karışımı gibi bir zayıflatıcı malzeme ile doldurulmuş bir dalga kılavuzu bölümüdür. Bu malzeme, aynı zamanda yansımaları azaltmak için kademeli olarakta dağıtılabilir. Elektromanyetik alanlar bu karışımın içinde akımların oluşmasına yol açar ve enerji ısıya dönüşür.

Bu ısı enerjisinin atılması için dalga kılavuzu sonlandırma elemanının iyi soğutulması gerekir. Bu soğutma hava ile yapılabilir, aynı zamanda su veya yağ ile de soğutulabilir. Yağ ile soğutma, yağın daha yüksek sıcaklıklara buharlaşma oluşmadan dayanabilmesi nedeniyle, su ile soğutma yöntemine göre daha elverişlidir.

Dalga Kılavuzu Sonlandırma Dirençlerinin resim galerisi

Resim 2 ve 3: İsveçli Ranatec firması tarafından S-bandı ve C-bandı için üretilmiş değişik tasarımlı yüksek güçlü sonlandırma dirençleri (Ranatec AG'nin izniyle)