www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri

Ferrit Sirkülatörler

Anten
Verici
Anten
Alıcı

Resim 1: Bir ferrit sirkülatörün çalışma prensibi

Ferrit sirkülatörler sıkça dubleks cihazı olarak kullanılır. Çalışması şöyledir: 1 nolu girişteki enerji ilk önce iki eşit kısma ayrılır, fakat bu kısımlar ferrit malzeme içerisinde farklı yayılım hızları edinirler.

Sirkülatörün çalışmasını sadece tek yönde dönen üç bölümlü bir döner turnikeye benzetebiliriz. Bu dönme elektromanyetik dalganın manyetize olmuş ferrit ile karşılıklı etkileşimine dayanır. Gelen bir mikrodalga işaretli belirli bir girişten giriş yapar, belirlenmiş dönüş yönünü takip ederek bir sonraki çıkıştan sirkülatörü terk eder. Göndericiden gelen enerji saatin aksi yönünde dönerek anten terminaline ulaşır. Aslında radar uygulamalarındaki bütün sirkülatörlerde ferrit bulunur.

Anten
Verici
Anten
Alıcı

Resim 1: Bir ferrit sirkülatörün çalışma prensibi

3 nolu terminalde iki işaret-yarısı zıt fazlı olup birbirlerini sıfırlarlar.

2 nolu terminalde ise her iki işaret-yarısı aynı fazdadır, ve eklenerek yeniden tam işaretli meydana getiriler.

Ferrit sirkülatörlerin simetrik yapısı nedeniyle terminalleri seçerek bir geçiş yönünü tanımlamak daima mümkündür. Eğer bir antene bağlantı yapılmışsa, yansıma işaretli daima alıcıya gönderilirken gönderim enerjisi daima antene aktarılır!

Ferrit sirkülatörler keza yansımalardan korunmak içinde kullanılırlar ve o zaman izolatörler olarak anılırlar. Bu durumda, 3 nolu terminale takılan yeterli büyüklükte bir sonlandırma direncinde 2 nolu terminalden yansıyan enerji ısıya dönüşerek harcanırken, istenen işaret 1 nolu terminalden 2 nolu terminale bir engelle karşılaşmaksızın geçer.

Resim.3 te parçalarına ayrılmış bir ferrit sirkülatör görülmektedir. Ana hacmin büyük bölümünde iki adet sadece taşıyıcı görevi gören iri metal blok yer almaktadır. Ortadaki iletken hat bakırdandır. Boyutlar metal blokların yüzeyi dâhil 50 Ω empedans meydana getirecek şekilde seçilmiştir. Küçük bir tablet gibi şekil verilmiş her iki ferrit plaka bir seramik disk içine yerleştirilmiştir. Tüm yapı sadece YF-soketleri (burada N-normu) ile mekanik olarak bir arada tutulmaktadır. Ayrıca tüm parçalar olası titreşimlerin aygıtı bozmaması için birbirlerine yapıştırılmıştır.

Bildergalerie Ferritzirkulator
Picture gallery of ferrite circulator

Resim 2: 1030 MHz mit SMA-soketleri ile birlikte 1030 MHz için ferrit sirkülatör

Resim 3: Parçalarına ayrılmış bir ferrit sirkülatör