www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri

Bilezik Ünitesi (Slipring- Unit)

Slipring- Unit halka biçimli kontakların (bileziklerin) bulunduğu dönen kısım fırçaların bulunduğu sabit kısım
Resim 1: Bilezik ünitesinin bir bölümü

Sürekli dönen bir antene sahip bir radar cihazında bir Yüksek Frekans- Döner Aktarıcı ile dönen tablanın sabit kısmından (stator) dönen kısma (rotora) sadece gönderim enerjisi değil, aynı zamanda besleme gerilimleri ve çok sayıda bir kumanda- ve kontrol işaretleri hem de veri hatları geçişi sağlanır.

Resimde Gematronik firmasının Meteor 1500 model meteoroloji radarına ait bilezik ünitesini görüyoruz. Halka biçimli kontak yüzeyleri (bilezikler) yalıtkan bir malzeme içine gömülmüş olup bu yüzeylere sürtünen fırça kontaklar (spring contacts) dönüş sırasında akım geçişini sağlarlar. Temas yüzeyleri sert altın kaplıdır. Sürtünme sırasında mekanik hasarları azaltmak için fırçaların temas basıncı olabildiğince küçük tutulmalıdır, ancak bu basıncın akımın güvenli biçimde geçmesini sağlayacak kadarda yeterli büyüklükte olması gerekir.

Resimde ki örnekte bir baskılı devreye lehimlenmiş sert altın kaplı ince çelik telden yapılmış fırçalar görülmektedir. Eğer daha büyük akımların geçmesi gerekiyorsa büyük yassı kömür fırçalar kullanılır. Fırçalarda aşınma sonucu oluşan kömür tozları kısa devrelere yol açmaması için bakım sırasında temizlenmelidir. Buna karşılık sert altın kaplı kontaklar bakım gerektirmez.