www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri

Bilezik Ünitesi

Slipring- Unit halka biçimli kontakların (bileziklerin) bulunduğu dönen kısım fırçaların bulunduğu sabit kısım
Resim 1: Bir bilezik ünitesinin parçaları

Sürekli dönen bir antene sahip bir radar aygıtında bir YF-Döner Aktarıcı ile döner tablanın sabit kısmından (statordan), dönen kısmına (rotora) sadece gönderim enerjisi değil, aynı zamanda besleme gerilimleri ve çok sayıda bir kumanda- ve kontrol işaretleri, hem de veri hatlarının geçişi sağlanır.

Resimde Gematronik firmasının Meteor 1500 meteoroloji radarına ait bilezik ünitesini (slipring unit) görüyoruz. Halka biçimli kontak yüzeyleri (bilezikler) yalıtkan bir malzeme içine gömülmüştür. Bu yüzeylere sürtünen yaylı kontaklar dönüş sırasında akımın geçişini sağlarlar. Temas yüzeyleri sert altın kaplıdır. Sürtünme sırasında mekanik hasarları azaltmak için fırçaların temas basıncı olabildiğince küçük tutulmalı, ancak bu ayarlanan basınç, akımın güvenli biçimde geçmesini de sağlamalıdır.

Resimdeki örnekte bir baskılı devreye lehimlenmiş sert altın kaplı ince çelik telden yapılmış fırçalar görülmektedir. Eğer daha büyük akımların geçmesi gerekiyorsa geniş yüzeyli karbon kontaklar kullanılır. Fırçalarda aşınma sonucu oluşan grafit tozlarının kısa devrelere yol açmaması için periyodik bakımlar sırasında temizlenmelidir. Buna karşılık sert altın kaplı kontaklar bakım gerektirmez.