www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri

Yönlü Bağlaştırıcı

Bir koaksiyel iletkendeki yönlü bağlaştırıcı prensibi

Resim 1: Bir koaksiyel iletkendeki yönlü bağlaştırıcı prensibi

Yönlü Bağlaştırıcı

Yönlü bağlaştırıcı bir terminalden (bağlantı noktası) iletilen gücün belli bir miktardaki kısmının diğer bir terminale geçmesini, sıkça birinden diğerine enerjinin bağlaşmasına imkan verecek kadar yakın iki iletim hattı iletkeni kullanarak sağlayan (bağlaştıran) pasif bir elemandır. 1 nolu resimde görüldüğü gibi izole terminal bir dahili veya harici uyumlama direnci (tipik 50 ohm) ile sonlandırılmıştır. Yönlü bağlaştırıcıların tamamında bulunması istenilen özellikler geniş çalışma bandına, yüksek yönlülüğe sahip olmaları ve uyumlu yükle sonlanmış diğer terminaller ile bütün terminallerde iyi bir empedans uyumu göstermeleridir.

Ölçme halkasında oluşan akımın aynı anda hem kapasitif hemde endüktif bileşenleri olması nedeniyle, bu bileşenlerin faz açılarına bağlı olarak -akımın iç iletkendeki yönüne göre- bu bileşenler eklenebilir veya birbirini yok edebilir.

Yönlü Bağlaştırıcı

Resim 2: Yönlü Bağlaştırıcı

Montaj yönüne bağlı olarak bu ölçme halkası (loop) geliş yönü veya gidiş yönündeki dalganın belirli bir kısmını kapar. Ana hat geliş yönünden gidiş yönüne olan yöndür.

Şerit iletken teknolojisi kullanılan bağlaştırıcı
(Büyütmek için tıklayınız: 800·600 piksel = 64 kByte)

Resim 3: Şerit iletken teknolojisi kullanılan bağlaştırıcı