www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri - Elektronik Savaş

Sahte Hedeflerin Yaratılması

Parazitlerin bir ekrandaki görüntüsü
Resim 1: Darbe parazitlerin görüntülendiği bir ekran

Bu parazit türünde, çok sayıda kısa darbeler yollanarak radar alıcısının girişlerinde hayali hedef yaratılır ve radar alıcısı bunları hakiki hedef işaretleri gibi işler. Sahte hedef işaretlerinin Darbe Tekrarlama Frekansı:

Resimde: 135° azimut açısında art arda yedi hedef işareti görülüyor. Bunlar açıkça bir aldatıcı parazittir, çünkü bunlar örneğin, beklenen anten çizgesinden daha geniştir. Böyle aldatıcı parazitler özellikle Darbe Tekrarlama Frekansı değiştirilerek maskelenir.

Otomatik hedef tanıyabilen (çizit çıkartıcı) radar sistemlerinde işlem bilgisayarı kapasitesinin sınırına hızlı bir şekilde ulaşabilir. Örneğin, ST 68U radarı yalnızca 128 adede kadar hedef işaretini otomatik işleyebilir. Bunlardan yalnızca 32 adedi gerçek hedef işareti gibi belirlenebilir, otomatik olarak raporlanır ve izlenir.

Eğer bu aktif işaret işleme kanalı çok sayıda hayali hedeflerle aşırı sürülürse, bazı gerçek hedef işaretleri kaybolabilir veya işlemci tüm hedefleri ilintilendirmeyi (correlation) başaramaz.
 

100 km ye kadar „Hareketli Hedef Ayrım“ + „Eşzamanlı olmayan Parazit Bastırma”

Resim 2: Parazit koruma devrede iken ekran görüntüsü

Eğer parazit koruma aygıtı veya Çizit Çıkartıcı tüm bu parazitleri süzerse, neden bazı hedef işaretlerinin kaybolduğu ya da neden bazı hedeflerin ilintilendirilemediği için bir araştırma yapıldığında dikkate değer bazı bilgilerin de kaybolabileceği kesindir.

Bu nedenle çoğu radarlarda, parazitin gerçekleştiği azimut açısı bir „flaş“ (strobe) ile işaretlenir. Bu „flaş“, bir azimut işaretine benzer bir işaret (sayısal ekranlarda dikkat çeken bir renkte) olabilir, ya da bir PPI-ekranının kenarındaki özgün parazit işaretleriyle birlikte terk edilen bir kaç kilometre genişliğinde bir şeritler olabilir.