www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri

Mevcut Gerçek Hedeflerin Maskelenmesi

210° de bulunan bir kaynak tarafından yapılan gürültü modüleli parazitin VHF bandında çalışan bir radar cihazı ekranındaki görüntüsü

Resim 1: 210° de bulunan bir kaynak tarafından yapılan gürültü modüleli parazitin VHF bandında çalışan bir radar cihazı ekranındaki görüntüsü

Aktif parazit

Bu durumda cihazda mevcut işaret/gürültü aralığı, ilave parazit enerjisinin alınması sonucu kötüleşir. Sabit bir işaret gücü ile, gürültü enerjisinde bir artış, algılama olasılığında bir düşüşe ve hedefin algılanmasını hayli engelleyen kuvvetli bir hatalı alarm yüzdesi artışına yol açar. Bu parazitler çok kuvvetli ise hedef tümü ile maskelenebilir.

Düşman parazit göndericilerinin sebep olduğu bu tür parazit-boğmaya radar frekansına odaklı- parazit-boğma (spot jamming) yada yaylım-parazit-boğma (barrage jamming, geniş bantlı radar bandında tek bir parazit kaynağı ile bir kaç radara birden saldırma) şeklinde olur. Bir başka çeşit ise bir frekans bandını süpüren-beyaz-parazit yayıcılardır (swept jammer).

Aktif parazitler radar cihazı alıcılarının girişlerini aşırı sürebilecek kadar kuvvetli olabilirler. Bu durumda parazitleşen sektör aydınlanmaz, aksine kararır.

Pasif parazit

Bir pasif parazit aracı ise İkinci Dünya Savaşından beri bilinen, kendi öz-yansıtmaları parazit yansımalar meydana getiren saçma (chaff) yöntemidir.

İki saçma tipi ve bunlara ait mahfazalar
Fotoğraf: US Navy Naval Research Laboratory
(Büyütmek için tıklayınız: 800·600 piksel = 76 kByte)

Resim 2: RR-129 ve RR-144: İki „saçma” tipi ve mahfazaları

Daha etkili olabilmesi için radar cihazlarının dalga boylarına ayar yapılan, elektromanyetik dalgaların içinden geçemeyeceği yoğunlukta bulutlar meydana getiren yüksek yansıtırlıklı malzeme (tenekeden şeritler veya metalik kaplı fiber glas) atmosfere saçılır. Bu malzemeler uzun süre atmosferde asılı kalabilecek kadar hafiftirler.

Özel koruma devreleri, son zamanlarda EPM (EPM: Electronic Protection Measures - Türkçe: Elektronik Koruma Önlemleri) olarakta anılan ECCM-önlemlerinin güçlendirilebilmesini mümkün kılmıştır. Saçmaya karşı önlem olarak, bir Doppler radarı uçak ile saçma bulutları arasında ki hız farkını ölçüt olarak kullanır. Parazit-koruma-cihazını niteleyen „alt-saçma-görünürlük” (sub-chaff visibility) etkililiği denilen bir faktör tanımı vardır.