www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri - Elektronik Savaş

Elektronik Karşı Önlemler (ECM)

Resim 1: E-bandında çalışan bir radar ekranında 30° den gelen eşzamanlı olmayan kuvvetli parazit görüntüleri, Çizit Çıkarıcı aşırı sürülmüş durumda

Resim 1: E-bandında çalışan bir radar ekranında 30° den gelen eşzamanlı olmayan kuvvetli parazit görüntüleri, Çizit Çıkarıcı aşırı sürülmüş durumda

Elektronik Karşı Önlemler (Electronic Counter Measures, ECM) Elektronik Savaşın (Electronic Warfare) aktif bir parçasıdır ve radar veya radyo iletişimi ile düşmanın gözetleme sistemlerini tahrip etmek ve ayrıca elektromanyetik, kızılötesi veya lazer sistemlerini kılavuzluk ve hedefleme için kullanan silahlarından herhangi birine karşı koyma amaçlıdır. Bunu başarmanın iki ana yöntemi vardır: parazitleme (jamming) ya da aldatma teknikleri ile. Bu iki yöntem de uygun kullanıldığı takdirde etkilidir. Pek çok modern Elektronik Karşı Önlem donanımı, özellikle deniz senaryosunda, her iki yöntemi de bir sistemde tümleşik olarak kullanır.

Gürültü parazitleme, yayınların, düşmanın iletişim kanallarını bozmak veya hedefini gizlemek için radarını doyuma sürmek için kullanılmasıdır. Bu, düşmanın bilgi kanallarını reddetmesine rağmen, aynı zamanda, parazit kaynağının istihbarat amaçlı işaretleri okuyamayacağı anlamına gelir. Bunun dışında, modern frekans-atak (frequency-agile) iletişim sistemlerinin artık etkili bir şekilde parazit yayın yapması kolay değildir.

Basit gürültü parazitlemesi kara savaş senaryosunda halâ yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Önemli bir uygulama da uzaktan çalıştırılan genişleyebilen gürültü kaynaklarıdır. Bunlar elle yerleştirilebilir, topçu atışıyla gönderilebilir, uçaktan atılabilir veya insansız hava araçlarında kullanılabilir ve belirli bir operasyon için kısa süreli parazitleme araçları olarak kullanılabilir.

Elektronik Karşı Önlemlerin ikinci yöntemi, elektromanyetik tehditler söz konusu olduğunda saman (chaff) ya da kızılötesi aygıtlarla savaşmak söz konusu olduğunda ise işaret fişekleri (flare) biçiminde tuzakların kullanılmasıdır. Samanın kullanımı İkinci Dünya Savaşı'na kadar gider, ancak malzemenin kendisi çok az değişti. Değişen, saçma yöntemi olmuştur ve bu platform türüne göre değişir. Kızılötesi karşı önlemler için işaret fişek kartuşları çekmecesinden çıkarılır. Çekmecelerin çoğu hem saman hem de işaret fişeklerinin taşınmasına uygundur.