www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri

Elektronik Destekleme Önlemleri (ESM)

Resim 1: EL/L-8300 SIGnals INTelligence Sistemi çalışma frekansı 0.03 ile 40 GHz arası

Resim 1: EL/L-8300 SIGnals INTelligence Sistemi çalışma frekansı 0.03 ile 40 GHz arası

Elektronik Destekleme Önlemleri (ESM)

Temel olarak Elektronik Destekleme Önlemleri (Electronics Counter Measure, ESM) ikiye ayrılır:

Hem ELINT ve hemde COMINT sistemleri tüm analiz işlevlerini sağlayabilmek için ağırlıklı olarak bilgisayarla donatılmıştır. Bu işlevlerin esas alındığı yazılım programları bir operasyonel görev öncesi girilir ve alınan çoklu işaretlerinin gerekli analizleri bu program tarafından yapılır. Ortalama bir işlemci 2000 yada daha fazla sayıda radar sistemine ait parametreleri belleğinde saklar. Bir çok durumda kimliği tanınamamış işaretlerinin saklanması ve ilerideki işlemlerde ve analizlerde kullanılması için yazılım operatör tarafından yeniden programlanır. İşlemler sıra ile üç adımda yapılır:

ELINT ve COMINT in birlikte çalışması SIGnals INTelligence (SIGINT) [İşaret İstihbarat] olarak adlandırılır.

Elektronik İstihbarat (ELectronic INTelligence, ELINT)

ELINT, platformun korunması için yön-bulma yanında, gelen işaretleri analiz ederek gözetim, atış kontrol, hedefleme radarlarından ve füze kılavuz sistemlerinden gelen tehditleri anında erken uyarması nedeniyle hayati önem taşır. Radar sistemlerinden gelen işaretler bir uyarı alıcısı tarafından dinlenir ve alıcının işlemcisi yön, radar tipi, frekans, frekans ataklığı (frequency agility), darbe tekrarlama frekansı, ve darbe tekrarlama frekansı tipi gibi geniş kapsamlı parametreleri de analiz eder. Bu parametreler yayın kaynağını karakterize etmek için genellikle yeterli olur, analiz edilen bilgiler bilgisayarın belleğinde kayıtlı dost ve düşmana ait bilgilerle karşılaştırılarak tam kimlik tespiti yapılır. işaretlerinin analizi sonucu bir tehdit uyarısı çoğunlukla ani olur ve parazit yapıcı karşı önlemleri ve/veya kurulacak tuzakları devreye sokar.

Modern savaş alanı ortamında ki elektromanyetik tehdit karşısında uçaklar, gemiler ve zırhlı araçlarda etkin uyarı sistemlerinin bulunması hayati önem taşır. Bir önceki paragrafta bahsedilen uyarı alıcıları yeni tehditlere uyum sağlamak için sürekli güncellenir. Bu alıcılar, her birisinin kendine özgü avantajları olan kristal video veya süperheterodin esaslı alıcılardır. Kristal video alıcıların çalışma alanı, ister dar bantlı ister geniş bantlı olsun, 94/95 GHz milimetre dalga boyu hariç, 0.5 ten 40 GHz e arasındaki bütün radar iletişimini kapsar. Bu alıcılar darbeli, frekans-atak, darbe tekrarlama frekansı-atak (frequency-agile), geniş izgeli (wide spectrum ) ve sürekli dalga göndericilerine karşı çok etkilidir. Süperheterodin daha pahalıdır, ancak 0.01 ila 40 GHz bandında yüksek bir duyarlılıkla çalışır, ilaveten uzun menzilden işaret kapma ve yan loblara nüfuz etme yeteneğine de sahiptir.

İletişim İstihbarat (COMmunications INTelligence, COMINT)

COMINT hem düşman iletişiminin dinlenmesi, hem yönünün bulunması ve hemde analizinin yapılmasını sağlar, öncelikle düşman kuvvetlerinin niyetlerini ve hareketlerini değerlendirir. Kumanda ve kontrol bakımından işaretlerinin analizi düşmanın niyetleri hakkında çok değerli bilgiler verir, ve çoğu son sistemler operatöre normal dinleme ve yön bulma imkanları yanı sıra, sıra dışı ve karmaşık işaretlerinin algılanması ve analiz edilmesinde yardımcı olur. Alıcı cihazlar sıkça bir bilgisayar destekli işleme ve görüntü sistemi ile birlikte çalışır, yer istasyonunda ki otomatik konum tayinleri uzaktan kontrollü yön bulma istasyonları kullanılarak yürütülür. Normal olarak, izgeler ve/veya dalga biçimleri eşliğinde iletişim tipi, frekans, modülasyon ve diğer işaret parametreleri hakkında alfasayısal sesli okuma da sağlanır. Bu parametreler kullanılan iletişim tipinin ve radar sisteminin, bunların hareketli yada sabit olup olmadığının, hareket ediyorsa yönünün belirlenmesinde, vs. kullanılır. Çoklu işaret algılama ve analizi hemen hemen bütün sistemlerde bulunur ve dinlenen bilgilerin katıldığı hem taktik ve hemde elektromanyetik genel durumu kapsayan bir harita görüntüsü savaş alanı komutanına sağlanır.