www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri - Elektronik Savaş

Elektronik Destek Önlemleri (ESM)

Resim 1: EL/L-8300 SIGnals INTelligence Sistemi, 0.03 - 40 GHz frekans aralığında arama yapar.

Resim 1: EL/L-8300 SIGnals INTelligence Sistemi, 0.03 - 40 GHz frekans aralığında arama yapar.

Elektronik Destek Önlemleri (ESM)

Elektronik Destek Önlemlerinin (Electronic Support Measures, ESM) iki temel tipi:

Her iki sistemde de alınan tüm işaretlerin analiz edilebilmesi için mutlaka güçlü bilgisayarın bulunması gerekir. Bu işlevlere dayanan yazılım programı herhangi bir operasyon öncesinde bu işlevlerden birine anahtarlanır ve çoklu işaretlerde gerekli analizleri yürütür. Ortalama yeteneğe sahip bir şifre çözme yazılımı 2 000 ya da daha fazla radardan alınmış işaret kütüphanelerinden faydalanır ve çoğu durumda operatörün önceden bilinmeyen bir işareti daha sonra kullanmak üzere saklamasını da sağlar. İşlemler aşağıdaki üç çalışma adımından oluşur:

Hem kablosuz radyo arama, hem de elektronik arama yapabilen aygıtlar, aynı zamanda SIGINT (SIGnals INTelligence) aygıtları olarakta adlandırılır.

Elektronik İstihbarat (ELectronic INTelligence, ELINT)

Yalnızca yön bulma değil, aynı zamanda arama, atış kontrol, hedef ve füze yöngüdüm radarları dâhil, bu radarlardan gelen işaretlerin analizlerinin ardından acil uyarı yapması nedeniyle bir platformun korunması için ELINT hayatidir. Radar sistemlerinden işaretler bir uyarı alıcısı ile dinlenir ve ilgili işlemci tarafından aralarında radarın tipi, frekansı, frekans ataklığı (frequency agility), Darbe Tekrarlama Frekansı değeri ve tipi dâhil, geniş kapsamda parametreler analiz edilir. Bu parametrelerin bilgisayar belleğindeki kayıtlı düşman ve dost gürültü kaynaklarıyla karşılaştırılması göndericinin tipini ve tüm kimliğini tanımak için genellikle yeterli olur. İşaretlerin analizi ve bir tehdidin uyarısı neredeyse anında gerçekleşir ve parazit ve/veya aldatma gibi karşı önlemlerinin başlatılmasını sağlar.

Modern savaş alanında bulunan elektromanyetik tehdit ortamındaki uçaklar, gemiler ve zırhlı savaş araçları için etkili bir uyarı sisteminin varlığı hayatidir. Önceki paragrafta bahsedilen uyarı alıcıları en son tip tehditlerle başa çıkmak için sürekli güncellenir. Bu alıcılar normal olarak ya kristal video ya da süperheterodin temelli aygıtlardır, her ikisinin de kendine özgü üstünlükleri vardır. Kristal video alıcılar, dar- ya da geniş bantlı olsun, 94/95 GHz milimetrik bant hariç, 0,5 ila 40 GHz arasındaki tüm frekans bölgesinde çalışabilir. Bunlar geniş bir izgeye sahip; darbeli, frekans- ve Darbe Tekrarlama Periyodu atak Sürekli Dalga göndericilerine karşı etkilidirler. Süperheterodin alıcılar daha pahalıdırlar, ancak 0,01 ila 40 GHz arasındaki bölgede yüksek seviyede bir hassasiyetle çalışabilirler, ilaveten uzun kapma menziline (pick-up range) ve yan topuzlara (sidelobes) nüfuz etme yeteneğine sahiptir.

İletişim İstihbarat (COMmunications INTelligence, COMINT)

COMINT, öncelikle karşı güçlerin hareketlerinin ve niyetlerinin değerlendirilmesi amacıyla düşman yayınlarının dinlenmesini, yönünün belirlenmesini ve hem de analizini sağlar. İşaretlerin analizi, kumanda ve kontrol amaçlı niyetler hakkında çok değerli bilgiler sağlar ve en son sistemler operatöre olağandışı ve karmaşık işaretlerin yanı sıra normal dinleme ve yön bulma olanaklarını (DF facilities) tespit etme ve analiz etme yeteneği sağlar. Alıcı donatı sık sık bilgisayar tabanlı bir işleme ve görüntüleme sistemine bağlanır, böylece otomatik konum sabitlemesindeki yer-tabanlı rolünü uzaktan kumandalı yön bulma istasyonlarını kullanarak gerçekleştirir. İzge ve/veya zaman dalga biçimleri normal olarak gönderim tipini, frekansı, modülasyonu ve diğer işaret parametrelerini içeren alfasayısal okumalarla (alphanumeric readouts) birlikte verilir. Bu parametreler, kullanılan iletişim ve radar sistemlerinin tiplerini, hareketli ya da sabit olup olmadıklarını, herhangi bir hareketin yönü ve benzeri bilgileri belirlemek için kullanılır. Neredeyse tüm donanıma çoklu işaret algılama ve analiz, ayrıca savaş alanı komutanına ele geçirilen bilgilerin de üstüne bindirildiği, hem taktik hem de elektromanyetik durumun genel resmini veren bir harita görüntüsü sağlanır.

Referans: