www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri

Kararlılık

Yunuslama ve yanlara yatma

Resim 1: Yükseklik değişmesi ve yana yatmalar sırasında anten çizgesinin
kararsız ve kararlı durumu

Kararlılık

Bir uçaktaki meteoroloji radarı manevra sırasında, yani kalkış öncesinde, pilota rotasında uçmaması gerektiği bölgeyi „gösterir”.

Bir manevra sırasında ya da diğer uçuş aşamalarında yön göstergelerinin doğruluğunu garanti etmekte aynı derecede çok önemlidir. Uçuş sırasında uçağın yükselip alçalmalarında, başka bir deyimle „yunuslamalarda” (nicking) veya sağa/sola yatışlarda (rolling) sürdürülmesi bu gerekli kararlılığın (stability) sağlanması sırasında bir hayli sorunla karşılaşılır.

Bu gereksinimin sağlanması için uçakta bir elektromekanik servo düzeneğinin bulunması gerekir. Derinliği olmayan dönüşler gibi yumuşak manevralarda bu sorunla başa çıkmak, yükseklik açısındaki kuvvetli manevra değişikliklerine göre biraz daha kolaydır. Bu nedenle kararlılığın, yalnızca ılımlı manevralar sırasında, ufka göre sabit bir anten taraması yapması beklenebilir.

Eğer bu kararlılık işlevi devrede değilse uçağın yönü ve konumu ekranda binişmiş gözükür. Hava sahası ile ilgili olarak uçakların dikey manevraları sırasındaki konum değişimleri niyetlenenden sık sık daha fazla olmaktadır.

Gerektiğinde dikey kararlılık ayarı pilot tarafından seçilmelidir. Bu sorunlarla en çok uçağın kalkışı ve inişi sırasında karşılaşılır. Bu sistem bazı oto-pilot sistemi ile birlikte devreye girer ve diğer zamanlarda elle kumanda edilmesi gerekir.

Sürekli tekrarlanan girişler, keza gerekli girişler, toplu işlem dosyalarında (batch processing files) olduğu gibi çağrıldığında gelecek biçimde belleğe kaydedilirler.