www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri

Uzun Menzilli Meteoroloji Radarları

Resim 1: Uzun menzilli „Meteor 1500” meteoroloji radarının anteni (Adelaide, Australia). Buradaki antende radom kullanılmamıştır.
(Gematronik Weather Radar Systems firmasının izniyle)

Uzun Menzilli Meteoroloji Radarları

Uzun menzilli meteoroloji radarı, kısa menzilli meteoroloji radarında olduğu gibi yere kurulmuş, dönen bir anten sistemine sahip bir birincil radar aygıtıdır. Önemli olan, bu antenin kurulduğu konumdan ziyade, güvenilir meteorolojik verilerin elde edilmesini sağlamak için, bu aygıtların kesintisiz olarak, yani hava arama sahasında taranmamış bölge bırakmayacak biçimde konumlanmış olmasıdır.

Teknik olarak uzun menzilli meteoroloji radarlarının kapsama alanının menzili yaklaşık 460 km dir. Fakat pratikte bu kadar uzun menzil ya az ya da hiç kullanılmaz, çünkü menzil arttıkça meteoroloji radarının sağladığı verilerin doğruluğu azalır. Normal olarak uzun menzilli meteoroloji radarları büyük ölçekli hava durumu resminin üretilmesi için bir meteoroloji veri ağına bağlanır.

Tipik anten dönüş hızı 6 devir/dakikadır, buna karşılık Fransa'da bazı sistemlerde bu rakam 1 devir/dakikadan daha düşüktür (örneğin, Bordeaux havaalanında 0,8 devir/dakika). Birden fazla sayıda yükseklik açılarında ardı ardına tarama yapılması nedeniyle tam bir meteorolojik resim 5 ila 15 dakikada derlenebilir.