www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri

Uzun Menzilli Meteoroloji Radarları

Resim 1: Uzun menzilli meteoroloji radarlar anteni (Adelaide, Australia)
Gematronik Weather Radar Systems

Uzun Menzilli Meteoroloji Radarları

Uzun menzilli meteoroloji radarı, kısa menzilli meteoroloji radarında olduğu gibi dönen bir antene sahip, yere kurulmuş bir birincil radardır. Bu antenin kurulduğu konum, önemli olan güvenilir meteorolojik verilerin elde edilmesini sağlamak için, bu cihazların kesintisiz olarak, yani taranmamış bölge bırakmayacak tarzda konumlanmış olmasıdır.

Uzun menzilli meteoroloji radarlarının kapsama alanının menzili yaklaşık 460 km dir. Fakat pratikte bu menzil sonuna kadar kullanılmaz, çünkü menzil arttıkça hava radarının duyarlılığı da azalır. Normal olarak uzun menzilli meteoroloji radarları büyük ölçekli hava durumu haritalarının üretilmesi için bir meteoroloji veri ağına bağlanır.

Tipik anten dönüş hızı 6 tur/dakikadır, buna karşılık Fransa'da bazı sistemlerde bu rakam 1 tur/dakikadan daha düşük bir değere (örneğin Bordeaux havaalanında 0.8 tur/dakika) sahiptir. Birden fazla sayıda yükseklik açılarında ardı ardına tarama yapılması nedeniyle komple bir meteorolojik resmin elde edilmesi 5 ila 15 dakika sürebilir.