www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri

Arama Radarında Meteoroloji Kanalı

Wetterdisplay

Resim 1: ASR-E birincil gözetim radarında meteoroloji resmi

Arama Radarında Meteoroloji Kanalı

Meteoroloji radar aygıtlarının donanımının uygun biçimde konuşlandırılması kuşkusuz masraflı bir iştir. Uçuş güvenliği için kullanılan normal arama radarına ya da ulusal savunma radarına bir meteoroloji kanalı eklemleyerek daha ucuz bir çözüm sağlamakta mümkündür.

Şimdiden bir „meteoroloji kanalı“ seçeneği bulunan çözümler piyasada yerini almış bulunmaktadır. Örnek olarak EADS firmasının ASR-E radarı bu tür bir radardır. Bu seçeneğin Hava Trafik Kontrolün esas görevi olan hava hedeflerini gösteren resmi engellememesi gerekir. Bu gereksinim o zaman antenin dönüş hızı ve yükseklik açısının değişim hızı ile ayarlanır. Sistemin diğer meteoroloji radar sistemlerinden çok daha hızlı çalışması gerekir.

Yukarıda bahsedilenler ve diğer teknik kısıtlamalar nedeniyle bu tür meteoroloji kanallarından elde edilen meteorolojik resimlerin, işi sadece meteoroloji tahmini yapmak olan meteoroloji radarlarından elde edilen resimlerin hassasiyeti ile kıyaslanamaz. Hava, genellikle, yüzeyleri ekranda farklı renklerle görüntülenen dört sınıfa ayrılır.