www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri

Sıcaklık Profilcisi RASS

Resim 1: Bir 1290 MHz Sürekli Dalga- radarı bulunan Metek firmasının geliştirdiği RASS

Resim 1: Bir 1290 MHz Sürekli Dalga- radarı bulunan Metek firmasının geliştirdiği RASS

Sıcaklık Profilcisi RASS

Bir Radyo Akustik Sonda Sistemi (Radio Acoustic Sounding System, RASS) veya Sıcaklık Profilcisi, bir akustik hoparlör sistemi (Sonar) ve bir radardan meydana gelir. Bu yapı sıkça Sodar olarakta adlandırılır. Çoğu mevcut rüzgâr profilcileri, bir ilave hoparlör sistemi ile bir RASS a birleştirilir ya da tam tersi: bir sonar, ilave bir radarla birleştirilir.

Çalışma prensibi

Bir ya da daha fazla hoparlör kulesiyle, atmosferde boyuna dalgalar (longitudinal wave) halinde yayılan güçlü bir ses basıncı darbeye benzer bir şekilde (135 dBA bölgesinde) üretilir. Böylece, sesin havadaki dalga boyuna uygun olarak yoğunluk modülasyonunları meydana getirir ve bu, daha sonra Sürekli Dalga Radarı için bir Bragg yansımasının nedenini oluşturur.

Hava basıncı yukarı doğru sürekli düşmelidir. Bu, aynı zamanda ses hızının da sürekli artması gerektiği anlamına gelir. Radar, en büyük yansıyan enerji miktarını bulmak için çeşitli ses frekanslarını kullanır ve bu, bir boyuna dalganın mevcut dalga boyu hakkında sonuçların çıkarılmasına olanak tanır. Yayılan ses darbesi ile kayıtlı Bragg yansıması arasındaki zaman aralığı, tam olarak bu Bragg dalga boyuna sahip hava katmanının yüksekliğinin ölçütüdür. Havadaki sesin hızı hava yoğunluğuna bağlıdır ve bu da sıcaklığa bağlıdır. Hava yoğunluğunda beklenen sürekli azalmadan sapmalar, sıcaklık sıçramasının kesin bir işaretidir. Bu şekilde, yayılan ses frekansına uyması için değiştirilen dalga boyundan bir sanal hava sıcaklığı hesaplanabilir.