www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri

Baskılı Devre

Resim 1: Baskılı devre (parça yüzü)

Baskılı Devre

Kabloları parçalara lehimleyerek yaptığım birkaç denemeden sonra bunu bir baskılı devre ile gerçekleştirmeye karar verdim. Bu baskılı devre, kullanımı serbest olan „EAGLE 5.2“ adındaki bu programla tasarlanmıştır. Kullanımı, metrik ve inçe dayalı birimleri karıştırmak dışında, oldukça basittir. Bu seçim bir maliyet getirdi, diğer taraftan bir dizi mekanik işlemlerden de kurtulmak mümkün oldu.

Aralıklar, standart boyutta 3HE 8TE modül yuvalarının kullanılmasına imkân vermektedir. Bir MOLEX konektörü de bilgisayarın güç kaynağından beslemeler için doğrudan arka yüze (bakır yüzüne) takıldı. Böylece 3,3 V, 5 V, 12 V ve −12 V luk gerilimler baskılı devredeki yuvalara doğrudan dağıtıldı. Resimde gösterilmeyen her bir USB bağlantısı için kart üzerinde bir ayrı yuva bulunmaktadır.

Resim 2: Baskılı devre (bakır yüzü)

Deneme kartımızda, +12 V /(en fazla) 120 W lık bir harici güç kaynağına gereksinim duyan, doğrudan MOLEX yuvaya takılabilen picoPSU‑120 tipi bir küçük güç kaynağı kullanıldı. Seçiminizi yaparken bu güç kaynağının ana kablosunun bağlantısı için 90° lik konektöre ihtiyaç duyacağınızı unutmayın, çünkü buradaki MOLEX-yuvası kartın yan kenarına çok yakındır. Arka yüzdeki 15 mm çapındaki ilave büyük delikler (spacer holes) kartı tutturmak içindir, bu uzatmaların (distance bars) dişli diğer ucu kartı gövdeye vidalamak için kullanılır. Bu uzatma parçaları, daha sonra takılan işlemci kartının (Pico-ITX veya Raspberry Pi) ilaveten yapılmış alüminyum plakaya takılmasını sağlar. 10 inçlik laboratuvar kasasının arka yüzüne bir sonraki aşamada bir küçük dokunmatik ekran (touch screen) takılabilir, böylece kullanım yanında, bu ekran bir A-ekran gibi bir resmin görüntüsünü de sağlar.

Not: Anahtarlamalı Güç Kaynaklarının (Switched-mode Power Supplies) 5 V devresinde genellikle yalnız yük en küçük değerinde ise çalışır. picoPSU 120 tipi güç kaynağı da bu kapsam içerisindedir. Ancak, amatör yapılan radarların çoğunda 3,3 V ve 12 V luk güçler de gerekir. Bununla beraber, bir küçük sabit disk bile güç kaynağını yeterince yükler.