www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri

Yagi Antenler

Resim 1: Her birinde 5 eleman bulunan 8-li Yagi anten grupları

Resim 1: Her birinde 5 eleman bulunan 8-li Yagi anten grupları

Yagi Antenler

Radar, 2,4 ila 2,5 GHz arasındaki frekans bandında (ağırlıklı olarak WLAN için kullanılan serbest ISM-bandında çalışacaksa) Yagi antenler en iyi çözümdür.

Eğer anteni kendiniz yapacaksanız, genellikle boyutlandırma hesaplarını da kendinizin yapması gerekir. İnternette en uygun boyutlandırmayı veren yeterince program bulunmaktadır.

Bir diğer olasılık; piyasadan temin edebileceğiniz hazır bir WLAN-anten kullanmaktır. Resim.1 de görüldüğü gibi, öyle karmaşık bir devre kurmanıza da gerek yoktur. Başlangıçta bir basit gönderim- ve alım anteni yeterlidir. Eğer piyasada satılan WLAN-antenler Logaritmik Periyotlu Anten ise bu da kullanılabilir.

Gösterilen örnekteki tüm bireysel ışıyıcılar bir 8-li güç-bölücüye bağlanmıştır. Antenlerin aynı faz açısı ile beslenmesi için tümünün kablo uzunluklarının eşit uzunlukta olması gerekir. Bir diğer seçenek ise: iki adet 4-lü güç-bölücü kullanmak; dört gönderim antenini bir güç-bölücüsüne, geriye kalan dört alım antenini ise diğer güç-bölücüsüne bağlamaktır.