www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri

Alıcı

Resim 1: Üreticinin önerdiği AD8347 devresi ile deneme kartı

Resim 1: Üreticinin önerdiği AD8347 devresi ile deneme kartı

Alıcı

Alıcı antenden gelen yankı işareti ve göndericiden gelen aşağıya doğru karıştırma (downmixing) için referans frekansı, alıcı devresinin giriş işaretleridir. En basit sürüm, Analog Devices firmasının AD 8347 (I&Q-demodülatör) devresidir ve bunun için ayrıca bir deneme kartı da bulunmaktadır (Resim. 1).

Osilatör geriliminin gücü −8 ila 0 dBm arasında olmalıdır (dolayısıyla gönderici çıkışındaki zayıflatıcının da). Aynı üreticinin bir analog /sayısal dönüştürücüsü, doğrudan demodülatörün çıkışlarına bağlanabilir. (Burada da üretici tarafından önerilen deneme devresi ile önerilen deneme kartı kullanılır.) Demodüle edilmiş yankı işaretleri için gerekli yükseltme, demodülatör devresinde dâhili olarak gerçekleştirilir. Deneme amacıyla, ucuz bir USB-osiloskop basitçe çıkışlardan birine bağlandı. Deneme devresinin fark çıkışı (istenen sinyal iki SMA (Surface Mounted Assembly)-soketi arasında bulunur), USB-osiloskobun bu işareti değerlendirebilmesi için yine harici bir devre ile şaseye ilgili bir seviyeye bağlanmalıdır. Bununla birlikte, I&Q-işaret işleme için çift kutuplu tampon yükselteç hem de iki kanallı bir analog /sayısal dönüştürücü kullanılmalıdır.

Bu deneme devresindeki aşırı yüksek iletim gücü nedeniyle, karıştırıcı kartı, düşük gürültülü bir önyükselteç olmaksızın doğrudan alıcı antene bağlanabilir. Çok daha düşük bir iletim gücü söz konusu ise (10 dBm den daha az), yaklaşık 15 dB e kadar kazanç sağlayan bir önyükselteç önerilir. Prensip olarak, alıcıdaki kullanılan yükselticinin göndericide kullanılması ve sadece 5,2 dBm ile doğrudan güç bölücüden gönderilmesi yeterli olacaktır. Bu, en fazla 50 m ye kadar olan bir uzaklık için yeterlidir.

Resim. 1'de gösterilen devre kartında, lehimli köprüler (örneğin, J8) otomatik kazanç kontrolü için tasarlanmıştır (bir radyodaki gibi). Bu, bir radar için uygun değildir: bu köprüler sökülmeli ve bunun yerine gerilim kontrollü kazanç kontrolü için J7 köprüsü (en düşük SMA-soketi: „VIN“) bağlanmalıdır. Bu konuda üreticinin veri sayfasından yardım alabilirsiniz.

Devre kartı tasarımı

Ayrıca güçlü bir USB 2.0 işlemci içeren kendi alıcı kartımızı da geliştiriyoruz. Bu kart ayrıca yükseltim için kontrol gerilimini sayısal olarak sağlama çabamızı da içerir. Şimdiye kadar tasarlanan devre şeması henüz denenmemiştir, bu nedenle halâ hatalar içerebilir ve yalnızca genel bir taslak olarak amaçlanmıştır.