www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri

USB 2.0 Arayüz

Radarın tümüyle bir bilgisayardan kontrol edilebilmesi için, bireysel modüller, seviye-kontrollü girişler, analog kontrol işaretleri arasında ve ayrıca bilgisayara veri geri dönüşleri için bir arayüz gerekir. Bu arayüzün, ticari veya tamamen askeri radar için standartlaştırılması gerekir. Örneğin, AN/FPS-117 radarı için bu arayüze “NTDS/RADAR INTERFACE CIRCUIT CARD ASSEMBLY” denilir.

Kendi yaptığımız radarda standartlaştırılmış bir USB 2.0 ana bilgisayar denetçisi (host controller) kullanılmaktadır. Bu denetleyici ayrıca standart olarak ek bir seri EEPROM ve ek bir SRAM içerir. Dâhili işlemci belleklerine ek olarak isteğe bağlı olan bu bellekler, belirli bir uygulama için gerekli değilse, o zaman ilgili devre kartına yerleştirilmezler. Bu nedenle, her bir modül böyle bir işlemci içermelidir, böylece kullanılan bilgisayar bu modülle USB arayüzü aracılığıyla iletişim kurabilir. Yazılım açısından bu zorlaşır, çünkü bilgisayarın ayrıca bu arayüz vasıtasıyla hangi modülün tam olarak hangi bağlantı noktasına (port) bağlı olduğunu belirlemesi gerekir. Maalesef USB protokolü tarafından sağlanan modül adlarını düzenlemek o kadar da kolay değildir.

Artık kendi çok katmanlı devre kartı tasarımımızdan daha fazla kaçmak mümkün değildir. En azından arka yüzdeki kablolama çok daha kolaylaşacaktır.