www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Основи радіолокації

Розділ: „Радіолокаційний пристрій своїми руками“

Перш за все: цей розділ не є покроковим керівництвом до дії. Це концепція конструювання радіолокаційного пристрою, яка має стимулювати ваші роздуми про це та підштовхнути до власних рішень. Тим не менш, деякі частини цікаві для реплік (повторення), оскільки можуть знайти місце і в інших проектах.

Я часто отримую запити від молодих людей, які вирішили побудувати свій радіолокатор і, звісно ж, з фазованою антенною решіткою. Іноді йдеться про дослідження в рамках бакалаврської роботи. Однак, в подібному випадку керівникам таких студентів слід зайняти раціональну позицію, оскільки супутні фінансові витрати не завжди виявляються прийнятні для студента. Навіть найпростіша конфігурація потребуватиме фінансових вкладень в розмірі близько 500 євро. А при конструюванні радіолокатора з фазованою антенною решіткою ви швидко опинитесь в межах вже кількох тисяч євро.

Тут я хотів би представити проект про те, як можливо побудувати свій власний радіолокатор, за можливості, на основі компонентів, вільно доступних на ринку. Я буду описувати тільки апаратну частину. Той, хто хоче виконати весь проект, повинен буде самостійно зайнятися розробкою програмного забезпечення або довірити це тому, хто зможе його розробити. При оцінюванні окупності проекту слід враховувати, що потрібна кількість одиниць, як правило, невелика. Отже й понесені інженерні витрати будуть розподілятися між невеликою кількістю виробів. Особливо це стосується програмного забезпечення, на долю якого припадає більше половини кінцевої вартості радіолокаційного пристрою. При цьому матеріальна вартість доволі невелика.

Пропонований частотний діапазон – це діапазон роботи безпровідних локальних мереж (WLAN) від 2,4 до 2,5 ГГц, використання якого не потребує спеціальних дозволів. Для даного діапазону доступно багато окремих модулів, які потребують мінімального доопрацювання, або не потребують його взагалі. Варто використовувати такі компоненти, які забезпечують зведення до мінімуму виконання паяльних робіт. На ринку також пропонуються компоненти для діапазону частот 5,725 … 5,875 ГГц. Це визначає тип використовуваної антени: для частоти 2,4 ГГц підійде антена Ягі, а для частоти 5,8 ГГц потрібен рупорний випромінювач з коаксіальним фідером.

Звісно, всюди доведеться йти на компроміси, оскільки, наприклад, побудувати антену самостійно набагато дешевше, ніж купувати готову. Роздільні передавальна та приймальна антени дешевші феритового циркулятора (використовуваного у якості антенного перемикача у разі роботи на одну антену), хоча кінцевий продукт не буде виглядати так елегантно. При цьому слід враховувати, що побудувати будь-який пристрій своїми руками зазвичай дешевше, але потребує набагато більше часу.