www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri

Bir FMSD radarı nasıl yapılır?

Bir radar aygıtını nasıl yapabilirsiniz

Her şeyden önce: Bu bölümdeki verilen teknik bilgiler bir seri üretim için uygun değildir. Burada daha ziyade bir radar aygıtının yapımı için fikirlerinizi ve kendi çözümlerinizi katmaya yönelik kavramlar verilmektedir. Bununla birlikte, bazı bölümler aynı zamanda başka projeler için de kullanılabildiklerinden ilgi çekicidir.

Sık sık kendi radarlarını yapmak isteyen gençlerden sorular almaktayım. Bu sorular genellikle Faz Dizileri hakkındadır ve bunların planlanan bir lisans tezinin bir parçası olduğunu sanıyorum. Ancak proje denetçilerinin verdikleri böyle bir projenin maddi boyutunu bir öğrencinin nadiren karşılayabileceğini de bilmeleri gerekir. En basit bir yapılandırmanın maliyeti yaklaşık 500 Avrodan başlamaktadır. Eğer işin içine bir Faz Dizisi girerse bu rakam birkaç bin Avroyu da bulabilir.

Şimdi, kendi radarınızı piyasada kolaylıkla bulabileceğiniz parçalarla nasıl yapabileceğinizi anlatan bir proje sunmak istiyorum. Burada yalnızca donanıma gireceğim. Bu projeyi gerçekleştirmek isteyen kişi programı kendisi yazabilir (ya da bilen birine yazdırabilir). Radar aygıtı fiyatları değerlendirilirken, üretilen birim sayısının genellikle çok düşük olduğu unutulmamalıdır. Yani: Bir parça için yapılan tüm mühendislik maliyetleri üretilen bu az sayıdaki parçaya yansıtılır ve bu nedenle fiyat yükselir. Bu, özellikle yazılım için de geçerlidir. Yazılım, radar donanımının son fiyatının yarısından fazlasını oluşturur. Öte yandan, malzemelerin değeri yazılıma göre oldukça düşüktür.

Kullanılan frekans bandı, parçalarda çok az ya da hiç değişiklik yapılmasını gerektirmeyen, 2,4 ila 2,5 GHz arasındaki, özel izin almaksızın kullanılabilen, WLAN-bandıdır. Başlangıçta piyasadan temin edilebilen modüller kullanılmalıdır, böylece lehimleme işi en az seviyeye iner. Önerilen parçaları 5.725 - 5.875 GHz frekans aralığı için de temin etmek mümkündür. Bu, yalnızca yüksek frekanslı parçaları ve antenin yapısını etkiler: Bir Yagi anten halâ 2,4 GHz de çalışır, fakat 5,8 GHz de bir kablo beslenen bir boynuz ışıyıcı gerekir.

Elbette, her yerde bazı tavizlerin verilmesi (yani, bazı teknik özelliklerin tam anlamıyla yerine getirilmesinden vaz geçilmesi) gerekir. Kendi anteninizi yapmak, hazır bir ürünü satın almaktan çok daha ucuzdur. Ürünün bitmiş hali çok güzel gözükmese de, ayrı gönderici ve alıcı anten kullanmak, bir ferrit sirkülatör kullanmaktan daima daha ucuzdur. Sonuç olarak: Kendi yaptığınız radarın maliyeti genellikle daha azdır, ancak yapımı çok daha fazla zaman alır.