www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Odbiorniki radarowy

Jak zbudowany jest radar FMCW?

Konstrukcja zestawu radarowego „zrób to sam“.

Po pierwsze: ta sekcja nie jest instrukcją budowlaną, która nadaje się do powielania. Jest to koncepcja budowy zestawu radarowego, który powinien inspirować do myślenia i własnych rozwiązań. Niemniej jednak, niektóre części są również interesujące dla repliki, ponieważ mogą być również wykorzystane w innych projektach.

Często otrzymuję zapytania od młodych ludzi, którzy zdecydowali się zbudować własny radar. Prawdopodobnie jako część planowanej pracy licencjackiej, ale nie jestem pewien, ponieważ przełożeni musieliby działać jako hamulec tutaj, ponieważ to zadanie rzadko jest finansowo przystępne dla studenta. Nawet najprostsza konfiguracja będzie wymagała inwestycji finansowej w wysokości około 500 euro. Przy układzie fazowym można by szybko znaleźć się w przedziale kilku tysięcy euro.

Chciałbym teraz przedstawić projekt, jak zbudować swój własny radar, najlepiej z komponentów, które są swobodnie dostępne na rynku. Wejdę tylko do sprzętu tutaj. Ci, którzy chcą przebudować ten projekt, powinni mieć możliwość samodzielnego zaprogramowania (lub znają kogoś, kto może). Przy ocenie cen zestawów radarowych należy pamiętać, że liczba wyprodukowanych jednostek jest zazwyczaj bardzo mała. Oznacza to, że wszystkie poniesione koszty inżynieryjne są rozdzielane tylko pomiędzy tak niewielką liczbę jednostek. Dotyczy to w szczególności oprogramowania. Ta pozycja stanowi ponad połowę końcowej ceny zestawów radarowych. Z drugiej strony, wartość materiału jest raczej niska.

Stosowany zakres częstotliwości to pasmo WLAN od 2,4 do 2,5 GHz, które może być używane bez specjalnych aprobat, ponieważ dostępnych jest wiele modułów, które wymagają niewielkich modyfikacji lub nie wymagają ich wcale. Na razie należy stosować komponenty dostępne na rynku, aby prace lutownicze były ograniczone do minimum. Proponowane komponenty są również dostępne w zakresie częstotliwości 5,725 - 5,875 GHz. Ma to wpływ tylko na komponenty wysokiej częstotliwości i konstrukcję anteny: Przy częstotliwości 2,4 GHz nadal istnieje antena yagi, przy częstotliwości 5,8 GHz wymagany jest radiator z kablem zasilającym.

Oczywiście, kompromisy będą musiały być dokonane wszędzie, ponieważ, na przykład, budowanie anteny samemu jest znacznie tańsze niż kupno gotowych produktów. Oddzielne anteny nadawcze i odbiorcze są nadal tańsze niż cyrkulator ferrytowy, nawet jeśli produkt końcowy nie będzie wyglądał tak elegancko. Jednak: Antena typu „zrób to sam“ jest zazwyczaj tańsza, ale zajmuje znacznie więcej czasu.