www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri

Uzay Tabanlı ADS-B Uçuş Takibi

Resim 1: ESA uydusu PROBA-V, 7.Mayıs.2013'ten beri dünyanın yörüngesinde dönüyor. Bu uydu ilaveten uçaktan gelen ADS-B işaretleri için bir alıcıya sahiptir.

Resim 1: ESA uydusu PROBA-V, 7.Mayıs.2013'ten beri dünyanın yörüngesinde dönüyor. Bu uydu ilaveten uçaktan gelen ADS-B işaretleri için bir alıcıya sahiptir.

Uzay Tabanlı ADS-B Uçuş Takibi

Şimdiye kadar, Kuzey Kutbu, Güney Kutbu, yağmur ormanları, çöller ve okyanuslar gibi uzak bölgeler üzerindeki uçuşları izlemek, sınırlı radar menzili bu bölgelere hizmet veremediği için imkânsızdı. Önemli bir ilerleme, uçaklardan ADS-B konum raporlarını almak için aktarma istasyonları olarak Alçak Dünya Yörüngesi (LEO) uydularını kullanan uzay tabanlı ADS-B uçuş takibinin geliştirilmesi olmuştur. Yöntem aynı zamanda „ADS-B Link Arttırma Sistemi“ (ALAS) olarak da adlandırılır. Alman Havacılık ve Uzay Merkezlerinin (DLR) başarılı denemesinin ardından ADS-B alıcıları, 2017'den beri Thales Alenia Space'in en son Iridium NEXT uydu filosunun bir parçası oldu ve kutup bölgeleri ve okyanuslar üzerinde bile doğru gerçek zamanlı konumlar sağlamaktadır.

ADS-B iletileri genellikle uçak tarafından biri gövdenin altında ve diğeri üstünde olmak üzere iki anten aracılığıyla yayılır. 820 km'lik Proba-V yörüngesinin yüksekliği, alıcı antenlerin iyi yönlülüğünü gerektirir. Mevcut uçuş yönüne bağlı olarak gönderici antenin yönü değiştiğinden ve bu nedenle polarizasyonu bilinmediğinden, uydunun alıcı antenleri dairesel olarak polarize edilmelidir. Doğrusal olarak polarize edilmiş tüm işaretler −3 dB zayıflamasına rağmen, doğrusal yatay ve dikey polarizasyon arasında tamamen yanlış bir polarizasyon oluşamaz, bu da −30 dB e kadar bir zayıflamaya neden olur.

ADS-B
data link
data link

Figure 2: Principle of data transmission

ADS-B
data link
data link

Figure 2: Principle of data transmission

Şu anda 81 Iridium NEXT uydusundaki ADS-B alıcıları, McLean, Virginia'dan ABD şirketi Aireon tarafından üretilmektedir. Bu şirket ayrıca (ücretli de olsa) dünya üzerindeki tüm hava durumunu sanal bir radar olarak sunuyor. Ancak, bu „ücrete dayalı“ bu bilgilerin daha çok kullanıcılarına yönelik bir sınırlamadır. Halka açık „Sanal Radarlar“, teröristlerin bu bilgileri kullanmasını önlemek için genellikle birkaç dakika geciktirilir. Ancak, 2019'dan bu yana Aireon'un verileri, hava trafik kontrolünde kullanılmak üzere %99,999 kullanılabilirte ve neredeyse gerçek zamanlı olarak sağlanmaktadır. Bu hizmet bir gelecek hayali değil: birkaç yıldan beri vardır ve yalnızca Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) tarafından kabul edilmesi gerekiyor. Ancak ICAO, herhangi bir radar güvenliği olmadan uçuşların yönlendirildiği Organize Takip Sisteminde (Westbound-Tracks) ısrar etmeye devam ediyor.