www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri

Sorgulama Yolunda Gelişmiş Yan Topuz Bastırma Yöntemi (IISLS)

Resim 1: Sorgulama Yolunda Gelişmiş Yan Topuz Bastırma Yöntemi

Yansımalardan kaynaklanan yanıtları önlemenin bir yolu da „Sorgulama Yolunda Gelişmiş Yan Topuz Bastırma“ yöntemidir (Improved Interrogator Side Lobe Suppression, IISLS)

Bu yöntemde P2 ve P1 darbeleri bastırma kanalı ile yollanır (hatırlayalım; ISLS ile burada yalnızca P2 darbesi yollanır). Bu durumda transponder P1 - P2 darbe ikilisini yansıma yönünde doğrudan alır. P1 = P2 olduğunda bir yanıt genellikle bastırılır. Bu nedenle transponderde 35 µs gibi kısa bir süre için yanıtlama işlemi engellenir. Sonuç olarak; yansımanın dolambaçlı yolunu (detour) takip ederek Δt kadar zaman sonra ulaşan sorguya tepki vermek mümkün değildir ve herhangi bir yanlış yanıtta yollanmaz.

IISLS- yöntemi yanlış yanıtları gerçekten etkili bir şekilde önleyebilir. Yöntemin ana sakıncası ise yanıtların, sadece sorgunun bir yan topuzu içinde değil, bastırma kanalı çizgesinin dışında kalan tüm bölgede (40 Deniz Mili) önlenmesidir. Bu durum yüksek sorgu yoğunluğu bulunan bölgeler için hayatidir, çünkü çok sayıda doğru yanıtta engellenir. Bu nedenle, bu yöntem başarılı olamadı.