www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar wtórny

Jaka jest różnica między radarem pierwotnym a wtórnym?

Charakterystyka porównawcza

radar pierwotny i

Główną cechą urządzeń radaru pierwotnego jest to, że działają one w oparciu o pasywny sygnał echa. Emitowane impulsy wysokiej częstotliwości są odbijane przez cel, a następnie odbierane przez to samo urządzenie radarowe. Tak więc bezpośrednią przyczyną odbitego sygnału echa jest sygnał dźwiękowy emitowany przez urządzenie radarowe.

radar wtórny

Urządzenia radaru wtórnego działają na innej zasadzie: reagują aktywnie na emitowany sygnał. Drugorzędne urządzenie radarowe emituje również sygnał dźwiękowy zwany sygnałem żądania. Kiedy sygnał ten dociera do celu, jest odbierany przez pokładowy aktywny transponder, gdzie jest przetwarzany. Po tym następuje wytworzenie i przesłanie sygnału odpowiedzi o innej częstotliwości, zawierającego komunikat odpowiedzi.

Oba typy systemów, ze względu na różne zasady konstrukcyjne, mają swoje wady i zalety. Radar główny dostarcza więc wiarygodnych informacji o współrzędnych kątowych, wysokości i zasięgu celu. W tym samym czasie radar wtórny może uzyskać dodatkowe informacje, takie jak sygnały identyfikacji kraju i wysokości. Ta ostatnia cecha jest bardzo przydatna, gdyż dokładność pomiaru wysokości przez wysokościomierze lotnicze jest większa niż przez wysokościomierze naziemne.

Należy pamiętać, że radar wtórny wymaga specjalnego wyposażenia na pokładzie. Pozwala to jednak na znaczne zmniejszenie mocy nadajnika przy zachowaniu tej samej wartości zasięgu maksymalnego jak w przypadku radaru pierwotnego. Łatwo to wytłumaczyć faktem, że moc promieniowana wchodzi do równania radaru wraz z dwukrotnym zasięgiem do celu w przypadku radaru pierwotnego i pojedynczym zasięgiem w przypadku radaru wtórnego:

Wzór radaru

Obraz 1: Wykresy kalibracji odbiornika, różne czułości głównego (PSR) i dodatkowego (SSR) odbiornika radarowego

Obraz 1: Wykresy kalibracji odbiornika, różne czułości głównego (PSR) i dodatkowego (SSR) odbiornika radarowego

W przybliżeniu możemy założyć zmniejszenie mocy nadajnika o współczynnik 1000. Oznacza to, że w tym przypadku można zastosować prostszy, bardziej kompaktowy i tańszy nadajnik. Odbiornik może mieć gorszą czułość, ponieważ moc sygnałów aktywnej odpowiedzi jest większa niż moc pasywnego echa. Jednak z tego samego powodu zwiększa się negatywny wpływ odbieranych sygnałów side-lobe. Z tego powodu przy budowie radarów wtórnych zwykle podejmuje się dodatkowe środki w celu wytłumienia sygnałów side-lobe.

Ponieważ nadawanie i odbiór odbywają się na różnych częstotliwościach, nie występują pasywne zakłócenia i dlatego nie jest potrzebny system wyboru ruchomego celu. Z drugiej strony, przy aktywnym tłumieniu zakłóceń nie jest możliwa zmiana częstotliwości. Specyficzne zakłócenia wynikające z zastosowania wtórnych urządzeń radarowych prowadzą do konieczności zastosowania dodatkowych rozwiązań układowych.