www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Основи радіолокації – Вторинна радіолокація

Розділ: Вторинна радіолокація

Попередній перегляд представництва в Інтернеті

Рисунок 1: Попередній перегляд представництва в Інтернеті

Рисунок 1. Антена широкої вертикальної апертури

Радіолокація зародилась у відповідь на потреби, викликані війною. Необхідність виявлення літаків противника на великих відстанях спричинила величезні інтелектуальні та фінансові вкладення в розвиток радіолокації (англ. RADAR – акронім від RAdio Detection And Ranging). Класичну радіолокаційну технологію називають активною радіолокацією з пасивною відповіддю. Цей термін означає, що така технологія не передбачає будь-якої активної відповіді з боку повітряного об’єкту на запит (зондувальний сигнал) радіолокатора. Навіщо ж знадобилась інша технологія?

У міру розробки та використання радіолокаторів, незабаром стало ясно, що, окрім спостереження за літаками противника, радіолокатор є хорошим засобом для спостереження й за своїми («дружніми») повітряними об’єктами. Отже, радіолокатори можуть використовуватися для контролю за останніми і для управління ними. Якщо «дружній» літак оснащений радіолокаційним відповідачем, або транспондером (transponder = transmitting responder), то, прийнявши сигнал запиту від радіолокатора, він посилає у відповідь потужний сигнал у якості сигналу відлуння. Такий сигнал відповіді генерується транспондером і є кодованим. Отримана таким образом нова можливість виявилась дуже корисною для військових користувачів, оскільки тепер можливо чітко відрізнити свій літак (відповідає на запит) від літака противника (не відповідає на запит). Крім цього, у відповіді може міститися набагато більше інформації, ніж може отримати класичний радіолокатор, який ще називають первинним радіолокатором. До додаткової інформації відносяться, наприклад, висота літака над рівнем моря, індивідуальний код, ознака виникнення якихось технічних проблем на борту (втрата радіоконтакту і тому подібне).

Мета даного розділу полягає в тому, щоби дати загальне уявлення щодо принципів функціонування радіолокаційних систем з активною відповіддю, які називають ще вторинними оглядовими радіолокаторами (англ. Secondary Surveillance Radar, SSR). По-перше, буде розглянута функціональна схема вторинного радіолокатора (режим А/С), включно із форматами каналу зв’язку та повідомлень у відповідь. По-друге, будуть описані основні аспекти перспективної системи (режим S).