www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri

„İkincil Radarlar” Bölümü

İnternet temsil önizleme

Resim 1: İnternet temsil önizleme

Klasik radar (ki bundan sonra ayrım yapabilmek amacıyla, Birincil Radar olarak adlandıracağız) yöntemiyle havada seyretmekte olan uçakların yerini ve koordinatlarını belirleyebiliyor, ancak bunların yankı işaretlerini, mevcut hedef işaretleri ile karşılaştırarak bir dost ya da düşman uçağı olup olmadığını anlayamıyorduk. Bu bilgi şöyle bir düzenleme ile alınabilmektedir; uçaktaki bir transpondere (transmitter-responder = yanıt gönderici) bir sorgulama işareti yollanır ve tetiklenen transponder bu işareti bir özel kodla yeniden radara yollar. Gelen yanıt doğrudan ekranda ya da bir özel ekranda görüntülenebilir.

İkincil radar yönteminde hedefin işlenmesi bir ortak aktif çalışmayı gerektirir, bu nedenle ikincil radar genellikle bir birincil radarla birlikte çalışır. Eğer bu işbirliği eksikse, uçak ikincil radar aygıtı tarafından algılanamaz.

Bu, aslında pilotla telsiz bağlantısı vasıtasıyla bir belirli teknik veri alışverişinin yapıldığı bir iletişim yöntemidir. Fakat uçaklarının yeri belirlenirken, aynı zamanda yürütme zamanlarının (runtimes) ölçümünün de yapılması bakımından, sistem, sadece tarihsel nedenlerle „radar” olarak adlandırılır.

Bu bölümde sadece İkincil Radarların Temellerinden bahsedeceğiz. Bölümde ikincil radar yöntemi yanında sorgulama kodları ve yanıt telegramları ve kısaca devre teknikleri de kapsanacaktır.