www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radarové obrazovky

Indikátor přehledový

Prezentace radarových signálů na indikátor přehledový
Zametací linka
Létající cíl
Označování
identifikace
Reflexe z
místní objekty a
dešťové mraky
přistání
letadlo
Škála
kroužky
rozsahy

Obrázek 1: Prezentace radarových signálů na indikátor kruhového obzoru

Indikátor přehledový

Indikační jednotka radaru je určena k přijímání obrazu kruhového zobrazení v polárních souřadnicích na obrazovce elektronové trubice a k zobrazování azimutu automatického vyhledávače směru. Indikátor přehledový nebo Indikátor kruhového obzoru (v angličtině: Plan Position Indicator nebo PPI-scope) používá radiálně-kruhový záběr. U tohoto typu indikátoru s modulací intenzity se časový posuv pohybuje radiálně. Čára snímání začíná ve středu obrazovky a její směr (azimut) se shoduje se směrem azimutu antény souřadnice cíle se odhadují podle značek stupnice azimutu a vzdálenosti.

Zaměřovací čára na obrazovce radaru se otáčí synchronně s otáčením antény. Současně se na obrazovce vytvoří měřítková mřížka pro měření azimutu a vzdálenosti cíle. Při ozáření cíle se na vstupu přijímače objeví signály odražené od cíle, které jsou zesíleny, přijaty na indikátor a zobrazeny jako jasný bod. Operátor použije škálovací mřížku k určení azimutu a vzdálenosti cíle.

Indikátor kruhového obzoru s mapovým znázorněním radarových signálů je modelem pro většinu moderních viděcích zařízení založených na velkých počítačových displejích.

Galerie obrázků pro indikátor přehledový

Obrázek 2: Historický indikátor přehledový Telefunken z roku 1980 (animace)

Obrázek 3: Řídící letového provozu