www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri

L-ekran

Menzil-
ölçeği
Hedef işaretleri
Gürültüler
Deniz yüzeyinden
yankı
Saptırma ışını
Uçuş
yüksekliği
Gönderim darbesi
çınlaması

Resim 1: 90° döndürülmüş L-ekran

Menzil-
ölçeği
Hedef işaretleri
Gürültüler
Deniz yüzeyinden
yankı
Saptırma ışını
Uçuş
yüksekliği
Gönderim darbesi
çınlaması

Resim 1: 90° döndürülmüş L-ekran

L-ekran

L-ekran da, A-ekran gibi genliğin yazıldığı bir görüntüleme aygıtıdır. Aradaki fark; L-ekran iki farklı kanalı zaman-bölüşümlü-çoğullama (time division multiplex) ile görüntülemesidir: Bu kanallardan birisi negatif, diğeri ise pozitif kanaldır. Dolayısıyla bir hedef karakter, iki farklı anten çizgesinden gelen iki zıt darbeyle temsil edilir. Alıcı antenler ortak bir yansıtıcının önünde sola veya sağa hafifçe hizalandığından, alınan yankı işaretlerinin azimut açıları arasındaki fark ile hedefin yönü de kabaca tayin edilebiliyordu. L- ekranın adı İngilizcedeki ”Opposite Lobes” (zıt topuzlar) kelimelerindeki L harfinden gelmektedir. Resim.1 de yaklaşık 18 km deki hedef bu nedenle azimut açısında hafifçe sağa doğru yatık görülüyor.

L-ekranlar önceleri uçak radarlarında kullanıldı. Buralarda genellikle yaklaşık 90° döndürülmüş olarak monte edilmişlerdi. Zamansal iz sapma yönü (menzil ölçeği) uçuş yönüyle aynıydı. İz sapmasının yönü (menzil ölçeği) böylece tam olarak uçuş yönü oluyordu. Bir hedefin L-ekrandaki konumundan uzaklaşması, aynı zamanda, onun seyretmekte olduğu kendi konumundan uzaklaşması anlamına da geliyordu.

Gönderim darbesi çınlaması (resounding) ve deniz yüzeyinden gelen yankı işareti hedefin uçuş yüksekliğini hakkında bir fikir veriyordu.