www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri

Harici Evreuyumlu Radar Aygıtları

Dubleks Aygıt
Magnetron
Modülatör
Saat
Karıştırma katı
StaLO
Gösterge
IF-yükselteci
Faz
ayrıştırıcı
tgecikme
tgecikme

Resim 1: Harici Evreuyumlu Radar Aygıtları

Saat
StaLO
Gösterge
IF-yükselteci
Faz
ayrıştırıcı
tgecikme
tgecikme

Resim 1: Harici Evreuyumlu Radar Aygıtları

Harici Evreuyumlu Radar Aygıtları

Harici evreuyuma sahip radar sistemlerinin ilkesi, dâhili evreuyumlu sistemlerindeki sözde-evre uyumlu (pseudo-coherent) veya tam evreuyumlu (fully coherent) sisteme benzer. Aradaki fark, evreuyumlu referans işaretinin dâhili evreuyumlu osilatör tarafından değil, pasif bir girişim işareti tarafından faz kontrollü yapılması veya pasif parazit işaretinin kendisinin referans frekansı olarak kullanılmasıdır. Bir devre, bir hedef ile bitişik sabit hedef arasındaki faz farkının sabit mi yoksa darbeden darbeye değişken mi olduğunu belirler.

Prensipte devre, genellikle bir magnetron ile donatılmış, evreuyumlu olmayan bir göndericiye sahip basit bir klasik radardır. İşaret işlemede, IF-işareti, biri gecikme zinciri ile küçük bir miktar geciktirilen iki yola ayrılır. Gecikmeli kısım bir referans frekansına karşılık gelir. Bir faz ayırıcı, iki işaret arasındaki faz farkını ölçer. Bu faz farkı darbeden darbeye sabitse, her iki yankı işareti de sabit hedeflerden kaynaklanır ve ekrandaki bir alçak geçiren süzgeç (Low Pass Filter) tarafından bastırılır. Bu iki yankı işaretinin hedeflerinden yalnızca biri hareket ederse, faz ayırıcının çıkışında bir Doppler frekansı üretilir. En basit durumda, gösterge bir kulaklığa sesli olarak uygulanır.

Hareketli hedef için eşleşen sabit bir hedef bulunmaması durumunda, son yankı işaretinin fazı tarafından zorla eşzamanlaştırılan bir üreteç, gecikme ve faz ayırıcı (Phase discriminator) arasındaki referans yolunda sönümlü bir salınım (damped oscillation) ile bir faz referansı sağlayabilir.