Radarové systémy s vnější koherencí

generátor
oscilátor
diskriminátor
Obrázek 1: Blokové schéma radaru s detekcí cíle pohybu pomocí vnější koherence

generátor
oscilátor
diskriminátor
Obrázek 1: Blokové schéma radaru s detekcí cíle pohybu pomocí vnější koherence
Radarové systémy s vnější koherencí
Princip radarových systémů s vnější koherencíz je podobný jako u systémů s vnitřní koherencí (pseudokoherentní nebo plně koherentní). Rozdíl spočívá v tom, že koherentní referenční signál není fázově řízen vnitřním koherentním oscilátorem, ale pasivním rušivým signálem, nebo se jako referenční frekvence používá samotné pasivní rušení. Obvod určuje, zda je fázový rozdíl mezi cílem a sousedním pevným cílem konstantní nebo proměnný od impulsu k impulsu.
V principu se jedná o jednoduchý klasický radar s nekoherentním vysílačem, obvykle vybaveným magnetronem. Při zpracování signálu je signál IF rozdělen do dvou cest, z nichž jedna je mírně zpožděna pomocí zpožďovacího řetězce. Zpožděná část odpovídá referenční frekvenci. Fázový diskriminátor měří fázový rozdíl mezi oběma signály. Pokud je tento fázový rozdíl od impulsu k impulsu konstantní, pak jsou oba echo signály způsobeny pevnými cíli a jsou potlačeny dolnopropustným filtrem na displeji. Pokud se byť jen jeden z cílů těchto dvou echových signálů pohne, vytvoří se na výstupu fázového diskriminátoru dopplerovská frekvence. V nejjednodušším případě je zobrazení realizováno akusticky ve sluchátkách.
V případě, že ve vhodné vzdálenosti od pohyblivého cíle není vůbec žádný pevný cíl, může generátor, který je nuceně synchronizován fází posledního signálu ozvěny, poskytnout fázovou referenci s tlumeným kmitáním v referenční dráze mezi zpožděním a fázovým diskriminátorem.